Střípky z gymnázia

Za městy a horami Švýcarska

,

Do země sýru, čokolády a hor zamířila 19. září devadesátka gymnazistů v doprovodu svých učitelů německého jazyka a pod vedením dvou skvělých průvodců. Jejich cílem byla v předposledním zářijovém týdnu města a hory Švýcarska.

Svou švýcarskou krasojízdu zahájil zájezd u města Schaffhausen a největších říčních vodopádů Evropy, Rýnských vodopádů. Ty nejsou rekordní svou více než dvacetimetrovou výškou, ale svou mohutností a průtokem. Hned po ránu tak všechny čekala krásná podívaná padající vody ve zvedající se mlze. 

Rýn dále žáky zavedl do obce Stein am Rhein. Tohle městečko je známé a turisticky oblíbené hlavně díky freskám, které se nachází téměř na všech domech v centru. 

Na chvíli se pak podívali zpět do Německa. Zamířili do města Kostnice, německy Konstanz. Do historického města na břehu Bodamského jezera. Města, které Češi znají hlavně jako místo odsouzení a upálení Mistra Jana Husa. Právě proto navštívili Husův dům, který slouží jako památník a muzeum v hlavní Husově ulici. Díky nově nabytým vědomostem pokračovali po Husově stopách například k románskému Münsteru, budově koncilu nebo bludnému balvanu. Ten údajně leží na místě, kde byli Mistr Jan Hus a později také Jeroným Pražský upáleni.

Další zastávkou bylo město byznysu, bank a finančnictví – Curych. Studenti se mohli sami rozhodnout, které památky navštíví. Ať už šlo o Grossmünster, největší kostelní ciferník na světě, kouzelné uličky starého města nebo procházku kolem Curyšského jezera.

Druhý celý den odstartoval prohlídkou jediného švýcarského přístavu a mimo jiné také města muzeí – Basilejí. Kromě krásné radnice a katedrály z červeného pískovce a baziliškovy kašny zaujal především přívoz přes Rýn.

Středa dále účastníky zájezdu zavedla za sýrem s dírami. Navštívili totiž údolí Emmental. Poznali tak švýcarský venkov a lidovou horskou architekturu. Samozřejmě naplnili své sýrové zásoby a podívali se i do výroby sýrů.

Bernu, neoficiálnímu švýcarskému hlavnímu městu, patřilo středeční odpoledne. I tam trvalo bezvadné slunečné počasí, které zájezd doprovázelo po celou dobu. Díky tomu návštěvě města medvědů v ohbí řeky Aare nic nebránilo. Studenti nevynechali bernský orloj, kašny, parlamentní budovy ani sakrální památky Bernu. 

Čtvrtek se nesl ve znamení hor. Výhledy na ně se všichni pokochali při plavbě po Vierwaldstattersee. Pokořili je díky nejstrmější zubačce světa, která má místy sklon až 48 %. Zubačka je vytáhla na dračí horu – Pilatus do 2132 m. n. m. Na vrcholu byla možnost si projít dračí stezku a vylézt na několik vyhlídek. Lanovkou se pak dostali zpět dolů. Ještě předtím ale mnozí neodolali nejdelší švýcarské bobové dráze a adrenalinový zážitek tím také splněn.

Dole už na studenty čekal Luzern se svým kapličkovým mostem, jezuitským kostelem, impozantním lvím památníkem a tajuplnými nočními uličkami. Tam se už se Švýcarskem rozloučili a vyjeli směr Příbram.

Foto: Magdaléna Studená, Klára Stehlíková