Střípky z gymnázia

Za krásami jižní Anglie

,

V pondělí prvního června se třicítka studentů Gymnázia Příbram, převážně terciánů, vypravila za doprovodu profesorek Hany Štufkové a Petry Steinsové vstříc břehům jižní Anglie.

Po dlouhých dvaceti hodinách cesty autobusem a trajektem byla celá výprava konečně v Brightonu, pobřežním městě, které mezi britská nejslavnější přímořská letoviska. Účastníci zájezdu navštívili akvárium SeaLife, kde mohli vidět žraloky, rejnoky a mnohé další mořské tvory. Dále byl na programu dne Royal Pavilion, palác postavený v indickém stylu a vybavený dekoracemi z Číny. Odpoledne pak následovalo známé molo Brighton Pier, kde mnozí navštívili hernu s různými výherními automaty. Večer pak byli studenti ubytováni v hostitelských rodinách.

Následující den patřil městu Portsmouth, které má přes 200 000 obyvatel a patří mezi významné přístavy britské armády. Slunečné počasí tvořilo jenom třešničku na dortu bohatému programu, který mimo jiné obsahoval návštěvu válečné lodi Victory, z níž admirál Nelson velel vítězné, byť pro sebe osudné bitvě u Trafalůgaru, či výstup na 170metrovou Spinaker Tower, která má prosklenou podlahu. V odpoledních hodinách pak studenti viděli Arundel Castle, kde sídlí vévoda a vévodkyně z Norfolku.

Předposlední den patřil malebnému městečku Hastings a jeho okolí. Kromě důkladného prozkoumání pašeráckých jeskyní došlo i na procházku po útesech Seven Sisters, a ti odvážnější dokonce vlezli do chladného moře. Díky dostatku času došlo i na neplánovaný výlet na panství Battle Abbey, místo, kde se odehrála bitva o anglický trůn mezi Vilémem Dobyvatelem a Haroldem III.

Pátý a poslední den proběhla návštěva Londýna, nejnavštěvovanějšího města Evropy. Studenti prošli centrem a viděli tradiční chlouby tohoto města jako Buckinghamský palác, London Eye, Westminster Abbey, budovy parlamentu, Trafalgarské náměstí a mnohé další. Poslední památka, kterou skupina stihla vidět, bylo muzeum Madam Tussauds. Tam mnozí stáli dlouhé fronty na fotku například se Shrekem, Edwardem Cullenem či Hulkem.

Celým zájezdem provázel průvodce Michal a zajišťovala CK Royal, jimž patří dík za skvělou organizaci. V půl osmé večer pak autobus s výpravou gymnazistů opustil tuto obrovskou metropoli a vydal se do Doveru a odtud poté přes La Manche a Francii zpět do ČR. Skupina studentů se vrátila 6. června v odpoledních hodinách.