Střípky z gymnázia

Krajská ruština přinesla úspěch i gymnáziu

,

Ve čtvrtek 21. března se v hudebním sále na Gymnáziu Příbram sešli reprezentanti základních a středních škol v krajském kole olympiády v ruském jazyce. Přijelo přes 30 studentů ze 17 škol Středočeského kraje. Celou událost organizovaly paní Mgr. Pavla Karasová a Mgr. Ivana Mašková. V rámci akce probíhal i doprovodný program pro pedagogy. Filip Martinkovič, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a absolvent Gymnázia Příbram, prezentoval letní rusko-český tábor a zástupci nakladatelství Klett přijeli ukázat nabídku materiálů k výuce ruského jazyka. O občerstvení se postarali žáci 1.C, 2.C a konverzace v RUJ z 3.C.

Výkony studentů přijeli hodnotit rodilí mluvčí z Ruského střediska vědy a kultury a z pedagogické fakulty.

Účastníci, rozděleni podle kategorií na ZŠ 1 – žáci základních škol, SŠ 1 – středoškoláci, kteří se učí ruštinu méně než 3 roky, SŠ 2 – středoškoláci s delší výukou tohoto jazyka a SŠ 3, kteří studovali delší dobu v Rusku či mají ruštinu v rodině. Postupně prošli poslechem a ústní částí – individuální zkouškou formou rozhovoru s rodilými mluvčími.

Vyhlášení proběhlo pro každou kategorii zvlášť. Kategorii ZŠ 1 vyhrála Tereza Rybárová. Ve skupině SŠ 1 se na prvním příčce umístila studentka Gymnázia Příbram Anna Černá, v SŠ 2 vystoupil na stupeň vítězů Štěpán Farka z DG a SOŠE Kralupy nad Vltavou a v SŠ 3 zvítězila Inna Yaskilka ze SPŠS a OS Kladno. Vítězové postupují do republikového kola, které se bude konat na začátku dubna.