Střípky z gymnázia

Výměnný pobyt Lachendorf aneb Jaké znáte dělicí linie?

,

Dělící linie. Tak znělo téma letošního výměnného pobytu mezi studenty z Gymnázia Příbram a studenty z Gymnázia Immanuela Kanta Lachendorf. Dlouhá cesta  do severního Německa začala  v pondělí 21. října. Pod vedením učitelek Pavly Karasové a Václavy Reissmüllerové je čekal týden plný zážitků.

První dvě dopoledne strávili studenti vytvářením projektů. Byli rozděleni do skupin a každá z nich dostala jiné téma na zpracování. Mezi nimi byli například dělicí linie mezi západním a východním Německem, společnost rozdělená na dvě skupiny – anywheres a somewheres, násilné skupiny ve společnosti nebo třeba klášter Wienhausen a život místních řádových sester. Tento klášter později navštívili i osobně.

Aus dem nichts. Tuto divadelní hru poznali studenti díky worshopu v divadle v Celle. Smutný osud Katji, jejího manžela a syna si mohli zkusit sami zahrát. Umělecké zpracování této hry od místních herců je ale také neminulo. Užít si ale mohli i prohlídku města Celle. Viděli typické hrázděné domy i historické památky města.

Asi ta nejviditelnější dělicí linie je ta mezi bývalou Spolkovou republikou Německo a bývalou Německou demokratickou republikou. Proto ve čtvrtek navštívili studenti památník Rozdělení Německa Helmsted-Marienbord. Tady se od průvodkyně dozvěděli, jak moc přísná byla hraniční kontrola mezi východem a západem, ale i její vlastní vzpomínky a zkušenosti z této doby. Poté se vydali do města Braunschweig. Tady je čekala prohlídka města na téma migrační dějiny.

Zábavní park Heidepark. Právě sem se vydali na úplný závěr pobytu. Vyzkoušet si mohli spoustu divokých horských drah, ale i klidnějších vodních atrakcí. Celý pobyt zakončili závěrečnou party.

Výměnný program je realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.