Střípky z gymnázia

Voskovec a Werich ožili na gymnáziu

,

Velká scéna Divadla Antonína Dvořáka hostila 25. února večer ojedinělou a velmi zajímavou akci. Dramatický soubor Gymnázia Příbram zde ve spolupráci se školním orchestrem Gymnázia Příbram a Baletní školou Ivany Bouší uvedl premiéru pásma Panorama, v němž připomněl odkaz Osvobozeného divadla. Iniciátorem a autorem celého uměleckého počinu byl student 4.C Martin Johanna, který se tímto smělým projektem rozhodl připomenout výročí narození a úmrtí trojice tvůrců, Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka.

Devadesátiminutové pásmo se skládalo z úryvků představení Osvobozeného divadla, jakými byly nezapomenutelná Vestpocketrevue, Osel a stín a řada dalších, ale i reminiscence na poválečný Divotvorný hrnec. Rovnocennou složkou hereckých výkonů byl dvacetičlenný GymBand, který se přímo na jevišti postaral o hudební stránku představení známými i méně známými skladbami Jaroslava Ježka jako Stonožka, David a Goliáš či závěrečná Život je jen náhoda. Orchestrální skladby doprovodila svými tanečními kreacemi děvčata z Baletní školy Ivany Bouší.

Výprava, jíž vévodila zvětšená fotografie dvojice V+W, vhodně doplnila celou atmosféru, stejně jako dobové kostýmy i legendární masky hlavních protagonistů Osvobozeného divadla. Zaplněné hlediště velké scény tak na konci představení mohlo zatleskat všem hercům, hudebníkům a baletkám, ale i těm, kteří stáli u zrodu a formování celého představení. Studenti a pedagogové gymnázia se mohou na jeho reprízu těšit 23. března.