Střípky z gymnázia

Na večírku Velkého Gatsbyho

,

Bohatství, iluze a láska. To vše je tématem posledního představení, které bylo připraveno Divadlem Antonína Dvořáka pro členy Klubu mladého diváka v tomto pololetí. Hra Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby je velmi známá, kdo nečetl knižní předlohu, si možná vybaví filmové zpracování, kde hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio. A od října mohou lidé vidět adaptaci příbramského divadla. Členové KMD se na ni vypravili 23. ledna.

Nick Carraway přijíždí na Západní Vejce, kde se setkává s Jayem Gatsbym. S mužem, který pořádá velkolepé večírky, má mnoho peněz a i přesto je ve svém životě nešťastný. Neustále sleduje zelené světlo na protějším ostrově, kde bydlí Nickova sestřenka Daisy, do které je Gatsby stále zamilovaný. V mládí spolu prožili vztah, jenže ona si poté vzala jiného muže. Díky Nickovi se spolu znovu setkávají. Před očima diváků se poté začne odehrávat příběh o povrchnosti společnosti, zničení velkého snu a o muži, který celý svůj život obětoval jedné ženě. A v neposlední řadě o tom, že penězi si skutečné přátele nekoupíme, ti praví jsou s námi kvůli tomu, jací jsme.

V hlavních rolí se studentům představili Jaromír Nosek a Lenka Zahradnická. Jsou to pražští herci a v příbramském divadle hostují. Oba dva za svůj výkon, tak jako celý herecký soubor, dostali zasloužené ovace.

Klub mladého diváka na Gymnáziu Příbram funguje několikátým rokem, a jestli máte chuť se přihlásit, stačí zajít za paní profesorkou Hanou Kriegerovou, která sídlí v kabinetě českého jazyka. Příští pololetí čekají členy KMD opět tři představení. A hned to první stojí určitě za to. Je jím komedie s detektivními prvky s názvem Spojovací dveře.

foto: Lukáš Janičina. © Divadlo Antonína Dvořáka Příbram