Střípky z gymnázia

GymBanďáci popíjeli čaj se svými německými kolegy

,

Začátek listopadu znamenal pro školní orchestr Gymnázia Příbram první výměnný pobyt po dvou covidových letech. I přes dlouhou karanténu přátelství GymBandu a německého studentského orchestru z Marienhafe přetrvalo a díky tomu mohl být zahájený nový rok společného hraní jak v Německu, tak i v Česku.

Po dvanáctihodinové cestě autobusem a s více než 800 kilometry v patách dorazil GymBand při nedělním večeru do malé východofríské vesničky Marienhafe. Na účastníky už čekaly jejich hostitelské rodiny, u kterých pak následující týden pobývali.

Pondělí se neslo v duchu společného hraní, protože studenti z obou orchestrů nacvičovali repertoár na středeční koncert. V rámci volného času pak mohl každý nahlédnout do výuky v německém prostředí či si zahrát kulečník. Závěrem odpoledne byla taky společenská hra – bowling.

I další den se pilně zkoušelo v prostorách zdejší školy. Odpoledním programem tentokrát byla návštěva záchranné stanice tuleňů v přímořském městečku Norddeich. Poprvé za tento pobyt se také Příbramáci podívali k moři a především měli možnost na vlastní kůži zažít tradiční čajový ceremoniál v muzeu čaje v Nordenu. Spousta z nich se s místní láskou k čaji setkala i přímo doma, u svých hostitelských rodin.

Vrchol týdne přišel uprostřed, jelikož na středeční večer byl naplánovaný společný koncert obou souborů. Generální zkouška proběhla před zraky studentů a učitelů z Marienhafe ve školní aule a poté už se veškerá pozornost přesunula do zdejšího kostela, kde studenti hráli pro veřejnost – a to nejen pro tu německou. Celý koncert totiž živě streamovala GymTV, takže na dálku tleskalo i obecenstvo z Česka.

Po náročném večeru následoval čtvrteční odpočinek na ostrově Norderney, kam se skupina dostala trajektem. Celý den byl věnovaný samostatným procházkám po městě, návštěvám kaváren a uvolněné atmosféře. Návrat z ostrova však neznamenal návrat domů, jelikož se Gymbanďáci ve skupinkách se studenty z německého orchestru vydali na tradiční Martin Luther Lauf – tedy koledování s lampiony. Mrazivé noční počasí po hodině koledování vystřídalo závěrečné pohoštění připravené hostitelskými rodinami.

Nakonec se ale stejně všichni museli rozloučit – GymBand nasedl do autobusu a vydal se na dlouhou noční zpáteční cestu. Tím ale nekončí tento výměnný pobyt, který bude pokračovat v dubnu, kdy německý orchestr zavítá do Čech.

Výměnný pobyt byl realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.