Střípky z gymnázia

Věčná památka

,

V den dětí, tedy v úterý 1. června, si kvarta připomněla svou zesnulou třídní učitelku, která mládeži zasvětila téměř celý život. Alena Vrátná utkvěla mnohým z nás v paměti jako shovívavá lektorka, která předávala nejen své zkušenosti v biologii a tělocviku, ale šla příkladem především jako člověk.

Kvarta se shodla na nápadu, jejž vznesla Mgr. Pavla Karasová, a to vysazení památečního stromu. Odrůda, na jejímž vysazení se třída domluvila, byla sakura. Při druhé vyučovací hodině všichni vyšli před školu, kde na ně čekaly nezbytné pomůcky: rýč a zahradní kolečko. Stromek opatrně naložili a převezli do prostor za jídelnu. Mezi dosavadním porostem se několik studentů podílelo na kopání díry pro zasazení. Tamější kamenité podloží celý proces zkomplikovalo, do práce se však díky němu zapojilo více studentů. Není běžné, aby se někdo z nich v době běžné výuky přehraboval v zemi, vyvážel hlínu nebo vybíral kamení. Netradiční práce nicméně kvartány zaujala.

Dohled zahradnice a její rady zajistily, že ze sazenice jistojistě vyroste krásný strom, který se bude pokaždé na jaře usmívat růžovými květy. Uchová mnoho příhod ve spojitosti s paní Vrátnou, na které během výsadby studenti zavzpomínali. Ještě za spoustu let budou šelestící listy a kvítky vyprávět o člověku, na jakého se nezapomíná.