Střípky z gymnázia

Studenti za poznáním v Rusku

,

Ve dnech 6. – 21.9.2009 se zúčastnila skupina rusky hovořících studentů gymnázia Příbram poznávacího zájezdu do Ruska. V čele s pedagogickým doprovodem, paní učitelkou Maškovou a paní ředitelkou Kadeřábkovou, navštívili příbramské partnerské město Čechov.

Do Ruska odcestovali studenti 6. září v dopoledních hodinách vlakem z Hlavního nádraží v Praze. Cesta přes Polsko a Bělorusko trvala přes třicet hodin, avšak podle slov jedné z účastnic zájezdu byla jízda pohodová a i přes svou délku utekla vcelku rychle. V Čechově byli naši studenti ubytováni v olympijské vesničce. Během čtrnácti dnů poznávali tamní památky, muzea, parky a přírodu. Vyjeli i na výlet do Moskvy. V ruské metropoli obdivovali známé Rudé náměstí, Kreml, chrám Vasila Blaženého a další. Většinu prohlídek během svého pobytu absolvovali i s tamními žáky, tudíž se zde zdokonalili v ruské mluvě, a mimo to si zde mnozí možná našli i nové kamarády…

Na pořadu zájezdu nechyběly ani kulturní aktivity. Nejen sportovní nadšenci uvítali návštěvu hokejového zápasu a utkání v házené. Třikrát studenti zavítali i do ruských škol. „Tamní žáci pro nás vždy připravili zajímavé besedy či veselá představení, což pro nás bylo velmi přínosné“, dodala účastnice Daniela Rousková. Potvrdila také, že rovněž ochutnali ruskou kuchyni a pochutnávali si na místních specialitách, jako je boršč či blini. Ze zájezdu si ale studenti nepřivezli „jen“ poznatky a zážitky, ale také typické matriošky a jiné suvenýry.

Do České republiky se všichni vrátili v ranních hodinách v pondělí 21. září.