Střípky z gymnázia

Studenti v Drážďanech

,

Konec školního roku symbolizuje čas školních výletů, proto se opět studenti Gymnázia Příbram vydali na jednodenní výlet do dalšího německého města. Tentokráte se podívali do Drážďan, hlavního města Saska, a to pod vedením paní profesorky Ivany Maškové a Dagmar Lukášové ve čtvrtek 24. června.

Od kulturního domu vyjeli krátce po 5. hodině ranní. Krátce před Drážďanami si studenti vyslechli něco o historii města, zvláště pak o jeho bombardování během 2. světové války z úst již tradičního průvodce těchto výletů pana Kropáče.

První zastávkou byla barokní stavba Zwinger. Zde stojí pavilon se zvonkohrou, porcelánem nebo s rytířskou zbrojí.  Hlavním cílem studentů byla budova, kde se nachází obrazová galerie. Tato budova byla k Zwingeru dostavěna až v 19. století. V Galerii starých mistrů, jak zní její oficiální název, studenti obdivovali díla německých, italských, francouzských a holandských malířů, mezi kterými se vyjímají taková jména jako Rembrandt, Rubens nebo Tizian. Největší pozornost však upoutalo nejcennější plátno od renesančního velikána Raffaela – Sixtinská Madona.
V centru města si prohlédli další památky – kostely Hofkirche a Frauenkirche nebo slavnou operu Sempreroper. Frauenkirche byl zničen během 2. světové války a jeho trosky byly ponechány jako připomínka války. Jeho rekonstrukce byla dokončena v roce 2005.

V jednu hodinu odpoledne na studenty čekala 90minutová plavba po Labi. Celou trasu obdivovali historickou část města. Celý den bylo krásné počasí, výlet se velmi vydařil.