Střípky z gymnázia

Skupiny Queen a Rammstein i zpěvačka Edith Piaf v příbramském divadle

,

Nejen tyto slavné hlasy v podání gymnazistů se vystřídaly v Divadle Antonína Dvořáka Příbram. Ve středu 29. března se totiž po několikaleté pauze opět uskutečnila školní kulturní akademie. Tentokrát se organizace ujal pan učitel Zdeněk Melín. Na gymnáziu vyučuje od loňského roku a s akademiemi má jako absolvent školy také zkušenosti. Dvouhodinovou show provázeli studenti Martin Schrödl a Štěpán Heřman.

Celý koncert zahájil a pak i zakončil GymBand. Pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové zazněly jeho stálice – Uptown Funk nebo Piráti z Karibiku. GymBand představil i své novinky, a to třeba song This is me z filmu The Greatest Showman. Školní orchestr doprovodili (nejen k této písni) i dvě sólistky a jeden sólista – Barbora Stachová, Libuše Fořtová a Matyáš Paul. A to například k songům Skyfall, Imagine nebo Sway. Zároveň to ale nebylo jediné uskupení, které si mohli studenti poslechnout.

Vystoupila také kapela Mushrooms ze Základní umělecké školy Antonína Dvořáka Příbram. Část uskupení tvoří i gymnazisté. Zpěvačka Gabriela Studená zazpívala třeba písně Sweet Home Alabama nebo Summer of 69.

Smyčcové kvarteto Fidli Midli ve složení Hana Kopecká, Magda Slepičková, Hana Slepičková a Matyáš Paul zahrálo třeba původně ragtimovou skladbu The Entertainer od Scotta Joplina nebo Čerešně.

Martin Menšík pak ještě jednu členku Fidli Midli Hanu Kopeckou doprovodil na klavír, a to k písni Merry Go Round of Life. V repertoáru akademie se však vyskytlo ještě více duetů. Kateřina Fialová (na klavír) a Tereza Mirčeva (na bicí) měly v programu místo pro svou autorskou hudební improvizaci. František Janota a Barbora Stachová zase divákům zazpívali hit od skupiny Queen Bohemian Rhapsody.

Zdi divadla si budou pamatovat i vystoupení jazykových skupin. Němčináři se představili nejdříve s písničkou Lieblingsmensch od zpěvačky Namiky. A pak všem rozproudili krev v žilách – přišli na řadu Rammsteini a jejich song Du hast. Francouzštináři se zase oblékli do barev vlajky a zazpívali nejprve On écrit sur les murs od dětské skupiny Kids United. Jejich druhou píseň Andalouse zase původně nahrál zpěvák Kendji Girac.

Studenti jazykových skupin zpívali pod taktovkou Mgr. Libuše Fořtové, která s nimi obě dvě vystoupení nacvičila: „Ráda bych všem, kteří nultou hodinu poctivě na zkoušky chodili, moc poděkovala, že to se mnou vydrželi, a jsem na ně moc pyšná. Myslím, že se toho zhostili na výbornou, ať už sólisté Štěpán Švagr, Vojtěch Telenský a Matěj Praský v písni Du hast, kteří byli nezapomenutelní, Katka Cvrková a Míša Herodesová v písni Lieblingsmensch, Lea Bryndančová a Eliška Langová v písni On écrit sur les murs a Libuše Fořtová v písni Andalouse, tak i všichni ostatní ve sboru. Velké díky patří také zvukařům a všem technickým pracovníkům, kteří to s námi neměli vůbec jednoduché.“

Nechybělo ani skupinové taneční číslo. O to se postaraly dívky z primy. Nacvičily si aerobik sestavu na písničku Hot N Cold od Katy Perry.

Někteří gymnazisté vystoupili i sólově. S písní All of me od Jona Schmidta se představil Sebastien Melmuk na klavír. Klára Hrubá (také na klavír) zahrála Hallelujah I Love Her So od amerického zpěváka Raye Charlese. Ve francouzštině zase zazpívala song Si jamais j’oublie Leona Bryndačová. Ve stejném jazyce zazářila Libuše Fořtová s písní od Edith Piaf Non, Je ne regrette rien.

A co by to bylo za akademii, kdyby se v záři reflektorů neukázali i učitelé? Mgr. Miloslava Šmolíková (klavír), Mgr. Petr Vocílka (baskytara), Mgr. Libuše Fořtová (zpěv), Mgr. Daniel Kříž (akustická kytara), Bc. Zdeněk Melín (také akustická kytara) a studentka Hana Slepičková (violoncello) se představili s písní Michelle od skupiny The Beatles. Druhý song od této britské kapely Norwegian Wood pak zahrála jen pánská část učitelského uskupení.

Některá vystoupení doprovázela menší kapela, a to ve složení Tereza Slaninová (piano), Tereza Mirčeva (bicí), Matěj Kolář (elektrická i akustická kytara) a Bc. Zdeněk Melín (také elektrická i akustická kytara). Čtyřčlenná skupina vznikla jen u příležitosti této akademie. Ta se tak letos po vynucené pauze vrátila opět mezi akce školy. V covidové době však GymTV připravila ohlédnutí za předešlými kulturními i sportovními akademiemi.

foto: Sofie Pazlarová (kvinta)