Střípky z gymnázia

S literaturou do Francie

,

Česky, německy, anglicky, ale především francouzsky. Tak se domlouvali studenti zapojení do projektu Evropské literární dobrodružství. V týdnu od 5. do 9. června totiž zavítalo 14 žáků a paní učitelky Veronika Šedivá a Libuše Fořtová do francouzského města Dijon na tamní školu Lycée  Français Charles de Gaulle. Kromě Čechů jsou do projektu zapojeni ještě Francouzi a Němci.

Předmětem letošního projektu byla kniha francouzského spisovatele Jean-Luc Loyera  Sang noir – 1906, la catastrophe des Courrières. Studenti pracovali na různých úkolech týkajících se knihy, ale zavítali také poznávat krásy Dijonu. Navštívili například historickou perníkárnu nebo Palais des ducs de Bourgogne. Jejich průvodci se stali francouzští studenti.

Protože děj knihy se odehrává v hornickém prostředí, čeští studenti si připravili prezentaci Příbrami, jakožto bývalého hornického města. Nechyběla ani videa jak o Příbrami, tak o škole. Studenti tak měli výtečnou příležitost procvičit si francouzštinu a popovídat si přímo s rodilými mluvčími.

Čtvrtý ročník projektu měl veliký úspěch a už  teď se začíná připravovat příští ročník, který bude probíhat na příbramském gymnáziu.