Střípky z gymnázia

Preventivní program pro gymnazisty

,

Ve čtvrtek 5. května byl pro třídy tercii a kvartu připraven preventivní program, v rámci kterého tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Příbram Monika Schindlová žákům představila několik různých témat.

Studenti byli obeznámeni s nejčastějšími trestnými činy mládeže na Příbramsku, tresty, které následují po spáchání takového činu, a hlavně s problematikou návykových látek, jejich nebezpečím a zkušenostmi policie s drogově závislými. Studenti se tedy například dozvěděli, že nejčastějším trestným činem spáchaným mládeží na Příbramsku za rok 2021 jsou drobné krádeže.

A v souvislosti s problematikou návykových látek byli studenti poučeni o tom, jaké mají návykové látky negativní účinky, jaké tresty následují po dokázání jejich užívání, jejich prodeje či bezúplatném darování dalším lidem nebo také za to, když někomu poradíte, kde návykovou látku sehnat. Studenti se také dozvěděli několik zajímavých faktů, například že většina kuřáků nezačala kouřit až v dospělosti, ale již během dospívání, často kvůli kolektivu, a teď v dospělosti už pro ně není jednoduché přestat. Anebo že obecně má policie více zkušeností s přítomností drog u studentů gymnázií než u studentů z učilišť nebo jiných středních škol.

Policistka nejenom obecně představila tyto problematiky, ale také uvedla několik skutečných případů, které na Příbramsku policie vyšetřovala, ať už například o drogových dealerech, anebo o krádežích spáchaných mládeží. Tím studentům lépe představila závažnost těchto činů.