Akční historická fikce z protektorátu ukazuje skutečné osobnosti naší historie v neuvěřitelných souvislostech. Zachrání situaci mystický český superhrdina Pérák? A existuje vůbec?
To mohla v pondělí 17. září zjistit dvacítka studentů, která se v rámci mezinárodního projektu Erasmus+ přenesla zpátky v čase do dob druhé světové války. Společně s Mgr. Hanou Štufkovou a Mgr. Lenkou Pavelkovou se vydali do pražského divadla Archa, kde divadelní soubor Vosto5 sehrál hru Pérák aneb Na jméně nezáleží – Rozhodují činy.
I když je téma odboje za protektorátu Čechy a Morava poměrně vážná věc, divák se při představení rozhodně nenudil. Mohly ho zaujmout nápadité světelné efekty, střelba a hlavně netradičně pojatý hlavní hrdina Pérák, který celé představení skákal na pružinách, díky kterým podle pověsti zvládl přeskočit i jedoucí vlak.
Fiktivní příběh z období protektorátu mapuje události spojené s odbojem proti nacistickým okupantům. Vždy, když bylo nejhůř, se objevil Pérák a pomohl ostatním odbojářům s řešením situace. Představení obsahovalo i ukázky drsných nacistických výslechů nebo tajných schůzek a plánů odbojářských skupin. Celý děj zakončila operace Anthropoid – atentát na Reinharda Heydricha.
Do příběhu byly mimo Péráka vloženy i reálné postavy jako například herečka Adina Mandlová, novinář Julius Fučík, spisovatel Jaroslav Foglar, parašutisté Gabčík a Kubiš, generál Alois Eliáš, nebo dokonce sám zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.
Po zhlédnutí celého představení se konala beseda se samotnými tvůrci hry – Petrem Prokopem, který ztvárnil roli generála Eliáše, a Ondřejem Cihlářem, jenž měl funkci vypravěče. Při besedě autoři zodpovídali otázky diváků, a to včetně těch netradičních. Návštěvou tohoto představení tak projektový tým Erasmus+ navázal na loňskou spolupráci s divadlem Archa v rámci příprav mezinárodní studentské konference projektu v Příbrami.