Střípky z gymnázia

Pasov cílem jednodenního zájezdu němčinářů

,

Poznávat krásy bavorského města Pasova se ve čtvrtek 28.4. vydali studenti jak z řad vyššího, tak i nižšího gymnázia. Z Příbrami se vydali na cestu už v 5 hodin ráno. V Pasově, ležícím nedaleko českých hranic, tak byli včas a měli celý den na obchůzku města. Od rána přálo pěkné počasí, které vydrželo celý den.

Prvním cílem poznávacího zájezdu byl hrad Oberhaus, tyčící se nad městem. Kromě prohlídky hradu a výstav přinesl výstup na hrad také nádherný pohled na celé město „tří řek“. Jak tento název napovídá, město se nachází na soutoku tří řek – Dunaje, Innu a Ilzu. Dalším bodem programu byla projížka lodí právě k tomuto soutoku. Dominantou města je dom sv. Štěpána, ve kterém se nacházejí největší varhany světa. Během prohlídky historického centra města si studenti dále prohlédli radnici, kostel sv. Michala, navštívili kostel sv. Pavla a klášterní kostel Niedernburg. Zde také měli jedinečnou možnost poslechnout si hru na varhany, které se velmi zdatně ujala paní profesorka Šmolíková.

Závěrem pěkně stráveného dne čekal účastníky zájezdu výstup tři sta dvaceti jednoho schodu na poutní místo Mariahilf, tyčícího se nad městem. Studenti udělali poslední fotografie panoramatu města a pak už se vydali na nedaleké parkoviště k autobusu a na cestu zpět do Česka. O odborný výklad se po celý zájezd staral pan Kropáč. Poděkování také patří paním profesorkám Maškové a Šmolíkové, které se zájezdu účastnily a organizovaly ho.