Už podruhé mohou studenti gymnázia ze svého středu vybrat ty, kteří budou nominováni na cenu Studentská osobnost gymnázia. Toto ocenění, které se poprvé předávalo v loňském roce, je určeno mimořádným osobnostem z řad studentů školy, které dosáhly mimořádných výsledků nebo jiným způsobem školu obohatily. Vzniklo za účelem projevu uznání těmto mimořádným osobnostem, jejichž výkony či osobní kvality převyšují standardní odměny nebo v nich nejsou zahrnuty.
„Nejde o to, vymýšlet si nějaké zbytečnosti, i když je mi jasné, že se najdou tací, kteří se budou ptát proč a k čemu, ale myslím, že je mezi studenty řada těch, kteří si zaslouží větší, viditelnější uznání, než jsou standardní pochvaly,“ komentuje loňský vznik ceny její iniciátor Josef Fryš a dodává: „Taková osobnost může mít třeba zásluhu na vytváření obrazu školy, nějak ji obohacovat, může mít mimořádné osobnostní předpoklady, dosahovat výjimečných úspěchů, ale například se i věnovat nějaké záslužné činnosti se školou nesouvisející. A navíc jde o to, že ji můžou vybrat i sami studenti, pokud nominaci dostatečně odůvodní. A myslím, že oni v mnoha směrech vědí o svých spolužácích a jejich aktivitách víc než učitelé.“
Celý proces probíhá tak, že pokud se někdo rozhodne někoho nominovat, vyplní příslušný formulář na stránkách školy, kde jsou popsána i podrobná kritéria, a to včetně řádného odůvodnění nominace, a o ocenění pak na základě nominace rozhodne vedení, zpravidla ředitelka školy, která jej může konzultovat se členy sboru i těmi, kteří osobnost nominovali. Vyhlášení se pak uskuteční při slavnostních příležitostech, například kulturních či sportovních akademiích.
Cena je především symbolickým poděkováním. Osobnost získá pamětní list a věcnou cenu a zařadí se mezi předcházející oceněné. Prvními držiteli se v loňském školním roce stali Václav Bešťák, Julie Sýkorová a Veronika Sýkorová, kteří mimo jiné obdrželi pamětní list s výtvarným motivem z autorské dílny letošních oktavánů Terezy Kadeřábkové a Filipa Holingera.