Střípky z gymnázia

Na Vébrovky za sněhem

,

Naložit bagáž do autobusu, najít parťáka a rychle si zabrat dobré místo v autobuse. Jede se na hory! V neděli 5. března se takto vypravily třídy 1. A, 1.C a kvinta. Jejich cesta měla cíl v tradičním resortu Vébrovy boudy poblíž Pece pod Sněžkou. Žáci tam strávili nabitý týden, ve kterém je doprovázela téměř šestina pedagogického sboru, konkrétně Mgr. Alena Vrátná, Mgr. Lucie Albrechtová, Mgr. Karel Heřman, Mgr. Daniel Kříž, Mgr. Petr Vocílka, Mgr. Alice Matulová, Mgr. Lenka Pavelková a Mgr. Miloslava Šmolíková a spolu s nimi také MUDr. Josef Šorna.

Vše začalo už první den, tedy den příjezdu. Kufry už ležely na pokojích a studenti vyrazili na první procházku do Kolínské boudy. Někdo pěšky, někdo na běžkách. Další dny se už ale řídili podle harmonogramu. Dopoledne bylo věnováno výcvikům na sjezdových lyžích nebo na snowboardu. Žáci se rozdělili do několika skupin, podle svých lyžařských schopností a dovedností, a od 9 hodin už brázdili svahy sjezdovek. V půl druhé odpoledne chatou provoněl oběd následovaný poledním klidem. Odpoledne připadlo běžkám. Na nich se absolventi kurzu dostali například na Černou horu nebo na Lyžařskou boudu. Večery se nesly v duchu programů připravených jednotlivými třídami. Při těch se uvolnila atmosféra a o zábavu nebyla nouze. Nechyběly ani soutěže ve stavění soch ze sněhu. Taková soutěž připadla na středeční odpoledne. Libovolně složené desetičlenné týmy měly necelou hodinu na to, aby ukázaly, jaký duch architekta a stavitele se v nich skrývá. Zvítězila stavba sněhového domu s vířivkou.

Hřebem celého lyžařského kurzu byla čtvrteční celodenní výprava na Sněžku. Několik odvážlivců zvolilo cestu tam i zpět na běžkách. Ostatní vyjeli lanovkou na Růžovou horu a odtamtud šlapali pěšky na samý vrchol Sněžky. „Pocity jsou vynikající, zdolali jsme nejvyšší vrchol České republiky, všichni jsme zdraví a užíváme si to,“ říká paní Albrechtová sledující husté mraky valící se přes Čechy. Ve zpáteční trase už ale žádná lanovka roli nehrála. Na Výrovce všichni měli možnost posilnit se občerstvením a dále na běžkách přes Liščí horu se celé osazenstvo vrátilo zpět na Vébrovy boudy.

Týden zakončily závody spřežení, kde družstva po pěti studentech musela sestavit funkční saně a zdolat připravenou dráhu za co nejnižší čas. Zpět do Příbrami si všichni odvezli skvělé vzpomínky a nezapomenutelné zážitky.