Střípky z gymnázia

Na Jeden svět také regionální geografové

,

Ve středu dopoledne studenti regionální geografie navázali na své spolužáky ze semináře cestovního ruchu a v rámci festivalu Jeden svět navštívili kino Lucerna a Oko. Dokument Kdy už vítr ustane vypráví  o postavení  krymských Tatarů v současném ruském Krymu a dopadech ukrajinsko-ruského konfliktu na jejich život.  Následovala beseda s Liborem Dvořákem, reportérem Českého rozhlasu a specialistou na Rusko a postsovětský prostor.

 

Druhé téma byl Islámský stát v dokumentu Kyberdžihád. Teroristické skupiny se ve svém boji neomezují pouze na využívání tradičních zbraní. Stále propojenější svět nabízí extremistům k šíření strachu a nenávisti nové možnosti. Sociální sítě a internetová média plní džihádisté svými propracovanými příspěvky ve stále větším množství a tisíce mladých lidí po celém světě jejich propagandě podléhají. Publicisticky laděný snímek odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a zároveň si klade znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát.

Besedu o problematice fungování medií, rekrutování nových bojovníku a důsledcích Arabského jara vedl právník pracující na Blízkém východě a v Africe na obnově státního zřízení David Valouch.

 

Anotace všech filmů Jednoho světa naleznete zde a některé volně zhlédnout po registraci zde.