Střípky z gymnázia

Maturanti v parlamentních lavicích

,

Do Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Právě tam se v pondělí 17. února vypravila skupina studentů maturitního semináře ze společenských věd pod vedením PhDr. Ludmily Brabencové a Mgr. Jany Štědronské. Měli tak možnost poznat nejen pilíře demokratického zřízení u nás, ale i okázalé a reprezentativní interiéry paláců, ve kterých tyto instituce sídlí.

Svou návštěvu začali ve Valdštejnském paláci, jedné z nejvýraznějších staveb českého raného baroka a současném sídle Senátu. Prohlédli si jedinečnou výzdobu, která vznikla už za dob Albrechta z Valdštejna a nevynechali ani bývalou konírnu, současný jednací sál horní komory Parlamentu.

Poté se přesunuli do nedalekého Thunovského paláce, kde zasedá dolní komora. Prošli sněmovními kuloáry, kde mohli dokonce potkat některé poslance – a protože pondělí není jednací den, bez větších problémů se dostali i přímo do jednacího sálu. Stejně tak si prohlédli přilehlé místnosti, slavnostní schodiště a takzvaná státní akta, prostor sloužící mimo jiné k přijímání významných hostů. Po krátké zastávce na návštěvnické galerii se pak s Parlamentem rozloučili a nové znalosti a poznatky jim jistě budou k užitku u maturitních otázek z politologie a práva, kterým se právě věnují.