Střípky z gymnázia

Kvarta zazářila v dějinách

,

Cvo XX.st ory, nebo, chcete-li, CvokStory. Už titul letošního absolventského představení kvarty v rámci výuky dramatické výchovy dával tušit, že se zase chystá divadlo, které pobaví. A kvarta pod vedením Mgr. Blanky Svobodové ve hře Vlastimila Pešky opravdu pobavila, i když to chtělo trochu povědomí o dějinných souvislostech 20. století. Na malé scéně Divadla Antonína Dvořáka hru předvedli celkem třikrát v pondělí 25. června: dvakrát pro své spolužáky a potřetí pro nadšené rodiče, příbuzné a známé.

Tato trochu bláznivá komedie totiž na životě jedné rodiny ukazuje významné milníky 20. století: politické zvraty, technické vynálezy, historické okamžiky. A co víc, někteří členové rodiny Storokých doslova kopírují nechvalně proslulé postavy své doby, Hitlerem počínaje a Stalinem konče.

V představení, které pobavilo, ale snad i přinutilo k zamyšlení, našly své místo i taneční výstupy, které se studenty nacvičila bývalá gymnazistka Dominika Jíchová, i řada nápaditých kulis a rekvizit – ty vyráběli jak studenti, tak i sama režisérka a pedagožka Blanka Svobodová s rodinou.

Mnozí z kvartánů zaujali nečekaným dramatickým talentem, ale určitě každý z nich předvedl to nejlepší, na co měl. I letošní kvarta tak úspěšně navázala na tradici divadelních představení gymnazistů, která trvá už více než dvacet let.

Foto: Ondřej Luks