Střípky z gymnázia

Kongresmany, lobbisty a novináři na týden

,

Být na týden kongresmany, ministry, novináři nebo lobbisty si mohli zkusit studenti gymnázia, kteří se vypravili na Český model amerického kongresu – zkráceně ČMAK. Jde o studentskou simulaci, která velice věrně napodobuje prostředí amerického Kongresu a každý rok v září přivede do Plzně zhruba 200 studentů středních a vysokých škol. Letošní, jedenáctý ročník se odehrával od 5. do 11. září a účastnilo se jej zhruba dvacet současných a bývalých studentů gymnázia. To z Gymnázia Příbram učinilo střední školu s největším zastoupením na ČMAKu.

Během týdne na gymnazisty kromě slavnostního zahájení, na kterém promluvil například bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, čekalo i jednání na témata, jako je zákon proti dezinformacím, reforma Copyright Act nebo legalizace sex work. Kromě agendy, která byla předem známá, se museli účastníci přizpůsobit i nečekaným událostem, jako bylo napadení televizního vysílání čínskou vládou, evakuace jednacích prostor nebo zrada poradce pro národní bezpečnost. A přesně způsob, jakým účastníci jednání uchopí, je to, co vytváří ČMAK. Někteří účastníci své role totiž vezmou velmi vážně a prakticky se do nich převtělí – například lobbista za Fox News (konzervativní televizní kanál podporující Republikánskou stranu) si vytvořil vlastní show Pravda zprava, kterou vysílal každý večer.

Kromě toho byl k dispozici i doprovodný program jako například hospodský kvíz, simulace Nejvyššího soudu nebo Treasure hunt, při kterém si účastníci prošli hlavně historické jádro Plzně a měli tak možnost město poznat i mimo jednací sály a kuloáry.

Po celém týdnu, kdy se účastníci učí dovednostem, jako je kritické myšlení, argumentace a týmová práce, je z každé části Kongresu vybrán nejlepší poslanec, senátor, lobbista a novinář – ti jsou potom odměněni za skvělé výkony, které celý týden podávali. Ať už to bylo bezchybné vyjednávání nebo podplácení, aniž by na to někdo přišel. Za Gymnázium Příbram se na stupně vítězů dostala pouze Petra Novotná, ta si odnesla cenu za nejlepší novinářku.

Celý ČMAK spravuje Centrum politických studií a na jeho organizaci se podílí zhruba padesát organizátorů, kteří ČMAK v průběhu roku připravují ve svém volném čase. Jedním z těchto organizátorů je i Adam Karas – absolvent příbramského gymnázia a nejmladší organizační ředitel v dějinách celého ČMAKu.

Foto: Miloslav Pospíšil, Jitka Černá (ČMAK)