Střípky z gymnázia

Klára si často před lidmi připadá trapná a nezajímavá. OK, nebo KO?

,

Při snaze definovat, co je to naše duše, nejspíš narazíme na řadu nejasností. A přesto víme, že tu je a nemůžeme ji ignorovat. Vědět o tom, jak se cítíme, když jsme v duševní pohodě, jaké to je, když v ní nejsme, a co v takovém případě dělat, by mělo patřit k našemu základnímu povědomí.

Workshop Nevypusť duši, který zaštiťuje stejnojmenná organizace s cílem šířit osvětu v oblasti duševního zdraví, absolvovala 4. prosince 2.C. Během pěti vyučovacích hodin studenti prošli analýzou toho, jaké chování je „normální“ a jaké už je „za hranou“, jaká jsou hlavní duševní onemocnění, kam se obrátit o pomoc, jak o své duševní zdraví pečovat a jaké strategie přijmout při řešení různých životních situací. Lektorka se rovněž podělila o svůj příběh boje s anorexií a zkušeností s překonáváním různých obtíží na cestě k psychické a fyzické pohodě. Studenti si stihli i zameditovat na uklidnění a uvolnění stresu. Také se učili sami hodnotit situace, které jsou v pořádku a které už hraničí s nemocí. Kam například zařadit ženu, která si počítá všechny věci v domě, než odejde?

Seminář během hektického školního týdne nabídl příjemný a praktický stop-time nad tématem, který není jen položkou na seznamu učiva ZSV, ale provází každého z nás po celý život.