Střípky z gymnázia

Kam do nejsevernějšího města Itálie? Do Německa!

,

„Nejsevernější italské město“. Tak často s nadsázkou popisují Regensburg místní. Právě do Řezna zavedl studenty v úterý 28. a ve středu 29. listopadu letošní jednodenní adventní zájezd. Vedle vánočního cukroví, klobás, svařáku a punče byla ve vzduchu cítit i historie. Tou jsou ulice největší celistvé a především zachovalé středověké zástavby přímo prosyceny. Vtipný zeměpisný přídomek si Řezno vysloužilo díky své podobě s jihoitalskými městy a patricijským domům, které jsou v těchto místech ojedinělé.

Program začal návštěvou historického centra – před branou gotického Dómu sv. Petra. Po pěší zóně pokračoval na náměstí Rathausplatz ke staré radnici Altes Rathaus, v jejímž sále zasedal tzv. Věčný říšský sněm. Městem protéká řeka Dunaj. A kde je řeka, tam je zákonitě také most. A nejen tak ledajaký, rovnou ten nejstarší ve střední Evropě. Jak název napovídá, po kamenném Steinerne Brücke přecházeli do hospůdky Wurschkuchl na klobásky se zelím už stavitelé mostu.  Další kroky němčinářů nevedly po zemi, nýbrž po hladině řeky Dunaj. Po krátké projížďce a občerstveni tradiční štolou pokračovali k památníku Walhalla. Monumentální stavba inspirovaná aténským Pantheonem poskytuje nádherný výhled na řeku.

Program zakončili studenti v nákupní zóně Arkaden a téměř pohádkově na zasněženém náměstí Neupfarrplatz u adventních stánků.