Střípky z gymnázia

Jak se dělají noviny ví už i druháci

,

Jak vypadá práce novináře a jak je to se žurnalistikou v České republice? Odpověď na tyto dvě otázky dostali studenti 2.A a 2.C, když ve středu 8. prosince navštívili Anděl Media Centrum v Praze. Sídlo mediální skupiny MAFRA, která vlastní deník MF DNES, iDnes.cz, Óčko nebo Expresradio.

A právě zákulisí posledně jmenovaného, totiž Expresradia, bylo první zastávkou studentů. Viděli zde práci moderátorů, dozvěděli se něco o jejich práci a byli svědky živého vstupu.

Pak již nic nebránilo besedě hned se třemi významnými novináři, a to s reportéry MF DNES Janem Gazdíkem a Václavem Dolejším a zástupcem šéfredaktora iDnes.cz Ondřejem Tolarem. Jan Gazdík se rozhovořil o své žurnalistické praxi. Připomenul například, že i novinařina může být celkem nebezpečným povoláním, neboť ne vždy se všem lidem líbí to, co novináři píší. A u investigativních novin, jako MF DNES bezesporu je, to platí dvojnásob. Václav Dolejší na toto téma při svém vyprávění následně navázal.

Ondřej Tolar popsal, co je prioritami iDnes, jak sledují chování uživatelů na stránce a jak potom tomu design webu přizpůsobují. Prozradil také něco o konkurenčním boji, jenž mezi iDnes a jinými zpravodajskými portály je.

Následně se studenti vydali do redakce MF DNES i iDnes.cz. Provedl je tudy právě Ondřej Tolar. V části newsroomu, kde sídlí papírové noviny (tedy MF DNES) byl nezvyklý klid. Zato u jejich kolegů a zároveň konkurentů z iDnes bylo rušno. Přesně tak, jak Jan Gazdík při besedě řekl – zatímco redaktoři z MF DNES mají na napsání článku klid a čas a tou dobou právě sháněli informace a rozhovory mimo redakci, u redaktorů z iDnes je důležitá rychlost.

Poslední částí exkurze byla opět beseda. Tentokrát s Petrem Pravdou, druhým zástupcem šéfredaktora iDnes.cz. Ten druhákům ukázal odvrácenou stranu žurnalistiky. Nebál se přiznat, že vše se točí jen kolem peněz a že i tedy titulky iDnes mohou být mnohdy zavádějící.
Vzhledem k tomu, že druháci v češtině probírají publicistický styl, byla jim tato exkurze velkým zpestřením a především přínosem, neboť viděli i druhou stranu novin. Exkurze proběhla pod vedením Václavy Reissmüllerové, Jany Štědronské a Daniela Kříže. Díky patří i redaktorce iDnes Romaně Navarové, bez které by se tato exkurze nemohla uskutečnit. Sídlo MAFRY navštíví žáci gymnázia ještě jednou, a to tuto středu třídy 2.B a sexta.

foto: Václav Bešťák

Join the discussion