Střípky z gymnázia

Jak se dělá televize s ČT už zítra

,

Václav Moravec, Robert Záruba, Marek Wollner nebo Jakub Železný zamíří už tento víkend na Gymnázium Příbram. V pátek 16. a v sobotu 17. října se tu totiž uskuteční čtvrtý ročník projektu Jak se dělá televize s Českou televizí, který je společným projektem GymTV a České televize a výsledkem dlouhodobé spolupráce

Kromě besed se známými osobnostmi uvidí návštěvníci také tvorbu českých školních televizí. Těch se letos v Příbrami setká rekordní počet, čtrnáct.

Kompletní program organizátoři odtajnili minulý týden. Mezi nově potvrzenými hosty nechybí Václav Moravec, moderátor politických diskuzí a volebních speciálů, nebo Jakub Železný, jeden z průvodců hlavní zpravodajskou relací České televize, Událostmi. Přidávají se tak k již dříve představeným osobnostem, jako je sportovní komentátor Robert Záruba, meteoroložka Taťána Míková či moderátor Marek Wollner a reportér Tomáš Drahoňovský.

„Program jsme se snažili vytvořit co nejpestřejší, aby si každý mohl vybrat to, co ho opravdu zajímá,“ říká Josef Fryš, koordinátor projektu a vedoucí školní televize GymTV. „Kromě tváří známých z televizních obrazovek tak mohou návštěvníci přijít diskutovat s osobnostmi, které patří ke špičkám svých oborů.“ Pozvání do Příbrami přijal šéfproducent dramatické a hrané tvorby ČT Jaroslav Kučera a dramaturg dětských zpráv na ČT:D Petr Kopecký. „Místo avizované besedy s  generálním ředitelem Petrem Dvořákem přijede s návštěvníky ve stejném čase diskutovat programový ředitel České televize Milan Fridrich,“ komentuje změnu Josef Fryš.

Svou tvorbu bude letos prezentovat čtrnáct školních televizí z  Česka, což je nejvíce v historii celého projektu. „Tak velký zájem jsme neočekávali, ale je to podle nás jasný důkaz toho, že mladé lidi média a dění kolem nich stále zajímá,“ říká koordinátorka školních televizí Barbora Blahnová. „Školní televize mohou být silným a zajímavým médiem a je dobře, že s nimi Česká televize umí pracovat.“ Podle jejích slov využila většina týmů možnosti přijet už ve čtvrtek, takže studeňští redaktoři budou mít dost času na to, aby si prohlédli Příbram a celé setkání si více užili. „Připravili jsme pro ně doprovodný program. Jednotlivé týmy budou soutěžit v poznávací hře Příbrami, chceme s nimi letos také více diskutovat o jejich tvorbě,“ dodává Blahnová. Školní televize přijedou například z Prahy, Kolína, Liberce, Litomyšle, Ostravy, Opavy nebo Zlína, nejvzdálenější televize potom z Návsí, obce jen pár kilometrů vzdálené od česko-slovensko-polských hranic.

Během minulého ročníku si návštěvníci mohli vyzkoušet práci režiséra přímého přenosu, letos na ně pro změnu čeká kamerová technika a stanou se na chvíli moderátory. „V improvizovaném studiu ve 3. patře uvidí, jak fungují kamery a čtecí zařízení, a budou si moci popovídat s odborníky o jejich práci,“ říká Josef Fryš. Veškerý páteční i sobotní program je veřejnosti volně přístupný až do naplnění kapacity přednáškových prostor.

„Já osobně bych všechny nejvíce pozval na pátek na 14. hodinu, kdy bude projekt oficiálně zahájen. Hlavně tu však návštěvníci uvidí, jak ‚televizi dělají‘ partnerské redakce z celé republiky,“ uzavírá Fryš. Právě zahájení, prezentace školních televizí a vybrané přednášky budou moci diváci sledovat také živě na stránkách projektu www.jaksedelatelevize.cz.

Projekt Jak se dělá televize s ČT je realizován za podpory Města Příbram, společností RWE Gas Storage a Internet Pb a SRPG Gymnázia Příbram.