Střípky z gymnázia

Kahan od ledna s hlasy gymnazistů

,

Od ledna spolupracuje GymTV s redakcí městského zpravodaje Kahan a realizuje pro ni audionahrávky článků. Podílí se tak na záměru města nabídnout zpravodaj dalšími cestami širšímu publiku nebo usnadnit „čtení“ těm, kteří upřednostňují například poslech podcastů. Jednou měsíčně tak vybraní členové redakce načítají články aktuálního čísla a audionahrávky jsou pak umisťovány na platformu Soundcloud.

„Články, které se mají namluvit, vybírá město. Naše dohoda je taková, že to nebudou texty primárně vyjadřující politický názor.  Příspěvků je vždy tak 15-16, což znamená podobný počet stran,“ říká vedoucí GymTV Josef Fryš. „Teď aktuální březnové číslo bylo 20 stran, což je pro zajímavost výsledná stopáž 103 minut,“ dodává.

Na realizaci nahrávek se podílí pětice studentů: Sára Sovičková ze septimy, Stanislav Kamenický a Ondřej Luks z oktávy, Barbora Vitásková ze 3.B a především pak Magdaléna Studená z kvarty, jejíž hlas provází například více než polovinu příspěvků březnového čísla. „Může to vypadat jako jednoduchá práce, ale není to tak. Musíte se umět soustředit, nepřeříkávat se, správně artikulovat, mít dobrou intonaci a ještě navíc potřebujete příjemnou barvu hlasu. Takových, kteří to umí a mají, je docela málo. Chci jim na tomto místě poděkovat za ochotu a čas, který tomu věnují,“ zdůrazňuje Josef Fryš.

Pro členy redakce je tato práce příležitostí procvičit si ústní projev. „A dozvím se řadu informací,“ připomíná Magdaléna Studená další přínos pro studenty. Sama načítá nejraději příspěvky o historii a turistických lokalitách. „Jsou to věci, které mě zajímají a baví,“ dodává.

Nahrávky jsou dostupné na stránkách zpravodaje, ve službě Soundcloud a její mobilní aplikaci.