Střípky z gymnázia

Gymnazisté opět ve Valle di Ledro

,

Třicítka žáků, napříč všemi ročníky od kvarty až po třeťáky a s pedagogickým doprovodem Mgr. Petra Vocílky a Mgr. Zdeňka Vondráka, strávila týden od 15. až do 22. června v italském městě Bezzecca v oblasti Valle di Ledro. Tato oblast je historicky spjata s Příbramskem z doby 1. světové války, kdy byli místní obyvatelé ve velkém množství vysídleni právě do příbramského regionu. Tato zahraniční exkurze se však kromě historie týkala také biologie. Z malebného města Bezzecca vyráželi studenti na túry do okolních hor.

Hned první den pobytu zdolali Monte Cadria (nejvyšší hora pohoří Gardské hory, 2254 m n. m.). V pondělí byl den odpočinkový, pouhých 20 kilometrů chůze. Úterý a středa patřily dvoudennímu výstupu, s přenocováním na horské salaši. Čtvrtek pak další den odpočinkový, spojený s návštěvou měst Tenno a Riva del Garda. Pátek byl věnován výstupu na horu Monte Corno. Večer se všichni zúčastnili festivalu Festa della musica, na kterém vystupovaly i tři české kapely. Volné chvíle studenti trávili u jezera nebo u bazénu, protože celý týden vládlo horké a slunečné počasí.

Hlavními cíli exkurze byly túry po horách a poznávání místní fauny, ale hlavně flóry, která se letos projevovala opravdu bohatě. Dále pak také bylo cílem procvičovat znalosti cizích jazyků, zejména němčiny.

Pan profesor Vocílka exkurzi hodnotil jako velice povedenou, hlavně proto, že na nejvyšší horu Monte Cadria vylezlo všech 30 účastníků, což se stalo poprvé v historii. Dále pak chválil vzorné chování a absenci jakýchkoli problémů.