Střípky z gymnázia

Francouzský institut studenty baví

,

Francouzskou kulturu studentům přiblížila další návštěva Francouzského institutu. Druhou exkurzi v tomto školním roce podnikli žáci francouzštiny ve středu 3. února.

Pod dohledem Mgr. Libuše Fořtové a  Mgr. Daniela Kříže se vypravili na výstavu francouzské dokumentární fotografky žijící v Praze, Sophie Knittelové. Její expozice nese název Panelák a zabývá se kolektivním bydlením, které začalo vznikat na okrajích českých měst na konci padesátých let. Snímky zachycují běžný život a s ním spojené i společenské, hospodářské a politické problémy od dob minulého režimu až po současnou realitu. Výstava kromě Sophiiných fotografií obsahuje archivní snímky, architektonické plány, videa a audio nahrávky.

Studenti návštěvu Francouzského institutu zakončili už klasicky filmem. Tentokrát šlo o triller s názvem Un homme idéal, v překladu Pan Bezchybný. Snímek vypráví o pětadvacetiletém stěhováku Methieuovi, jehož největším snem je stát se uznávaným spisovatelem. Jeho dosavadní neúspěch změní okamžik, kdy při stěhování po mrtvém osamělém muži najde jeho válečný deník, který se rozhodne vydávat za svůj vlastní příběh. Náhle se stane hvězdou francouzské literární scény, jenže, jak se říká, lež má krátké nohy. Podvody začnou vyplouvat na povrch a Mathieu se hlouběji a hlouběji zamotává do svých lží. Je z nich ještě cesty ven?