Střípky z gymnázia

Erasmus a poznávání chorvatské přírody

,

Minulý rok čeští studenti hostili chorvatské přátelé ze Záhřebu z III. Gimnazija Zagreb. Letos se role obrátily a čeští studenti se vydali do hlavního města Chorvatska. Tam odjeli na týdenní pobyt od neděle 5. do soboty 11. května v doprovodu Hany Malátkové a Radky Vocílkové. Témata pro tento pobyt byla stejná jako v roce předešlém – Think Green, Be Fit a hiking. K českým studentům se také připojili studenti ze Španělska z města Alicante. Měli tak možnost díky skvělému a pestrému programu zavítat na spoustu krásných míst po celém Chorvatsku.

Hned první den se studenti vydali na poznávání ostrova Krk. Autobus jim zastavil na půli cesty a do cílové destinace pobřežního městečka Baška si museli dojít po svých. Cesta vedla přes pahorky s výhledy na moře a údolí. Když došli do Bašky, čekala je tam odměna. Krásný hotel u pláže se vším, co si dokázali představit. A tak plán na zbytek dne byl jasný: užívat si, odpočívat a nabrat energii na další dny plné chození. Někteří otužilci se dokonce odvážili i vykoupat v moři, jež dosahovalo osvěžujících 16 stupňů Celsia. Večer se pak vydali poznávat historii a krásy Bašky.

Druhý den jim nepřálo počasí, a tak se museli změnit původní plány. Jejich další kroky tedy vedly do města Krk. Tam navštívili akvárium s teráriem, kde se seznámili s typickými živočichy chorvatské přírody. Prohlédli si historické jádro a v odpoledních hodinách se pomalu vydali zpět do Záhřebu.

Ve středu je dopoledne čekala prohlídka budovy gymnázia a také nahlédnutí do vyučování. Poté pokračovali hrou Get to know Zagreb, rozřadili se do skupin a vyrazili do centra plnit jednotlivé úkoly v určitém časovém limitu. Díky této aktivitě poznali největší skvosty tohoto města, bohužel ale s doprovodem velkého deště. Po obědě vyrazili jednotliví zástupci všech tří zemí s učiteli do zdejšího rádia Yammat FM, které si je pozvalo na rozhovor. Vedoucí redaktorka Silvije Šeparović jim také ukázala, jak to v rozhlasové stanici vypadá a funguje, a poté si to zkusili sami na sobě. Večer je čekal společný bowling, při kterém porovnali svoje dovednosti a seznámili se ještě více.

Čtvrtek patřil Plitvickým jezerům. Než ale dorazili přímo k nim, zastavili se v kouzelné vesničce Rastoke s původními starými roubenými chalupami, které se přezdívá „malá Plitvická jezera“. Užili si tu procházku mezi vodopády vytékajícími přímo mezi jednotlivými domky. Poté už se vydali ke skutečným Plitvickým jezerům, která jsou nejstarším a největším národním parkem v Chorvatsku.  Tento park přiláká každoročně  přes milión návštěvníků. Studenti měli možnost vedle obdivování překrásných vodopádů projet se  i na loďce. Většině se s tímto místem vybaví legendární indiánský náčelník kmene Apačů Vinnetou. Filmová série o něm se točila právě tady. Bylo důležité vyčkat si tu frontu a vyfotit se u Velikého vodopádu.

Poslední den se nesl ve znamení loučení. Studenty čekala rozlučková grilovací party. Ovšem nebylo to jen tak. V rámci programu hiking bylo základním předpokladem zdolat dlouhou strmou cestu do kopce a dostat se tak na místo připravené pro závěrečnou party. Společné poslední odpoledne se neslo v duchu smíchu, vyprávění a dobrého jídla.

Redakčně upraveno.