Střípky z gymnázia

Emigrace či imigrace?

,

Cerny, Černý, Černá – všechna tato jména patří kanadské lektorce Fritzie, která přijala pozvání na projektový den k tématu Migrace na našem gymnáziu. Různými podobami svého příjmení na jednotlivých cestovních pasech uvedla svůj osobní příběh migrace. Narozena na Filipínách, většinu života prožila v Kanadě, pracovala v Barmě, Thajsku, Ugandě a v současnosti zakotvila se svým českým manželem a rodinou v Čechách.

Programu, uskutečněném díky projektu Šablony, se zúčastnili studenti 4. ročníku volitelných předmětů Teritoriální studia a Teritoriální studia metodou CLIL. Právě angličtina rodilé mluvčí byla největším přínosem celého pondělního dopoledne. V cizím jazyce studenti čtyři vyučovací hodiny diskutovali, vymýšleli příběhy, pracovali s texty, videozáznamy, interaktivními mapami a infografikami. Do programu bylo zařazeno i aktuální dění na bělorusko-ukrajinské hranici. Fritzie ocenila studentské návrhy na řešení krize a zúčastněným předpověděla, že v budoucnu možná dospějí až k angažmá v OSN.

Studenti se zamysleli nad tím, co by je v životě přimělo emigrovat a jak by jako imigranti přijali pravidla a kulturu jiné země. Své nové poznatky určitě zúročí nejen při maturitní zkoušce ze zeměpisu, ale i v běžném životě.