Střípky z gymnázia

Douce Provence

,

V týdnu od 8. 6. do 13. 6. vyrazila čtyřicítka studentů Gymnázia Příbram pod vedením Mgr. Daniela Kříže a Mgr. Veroniky Šedivé poznávat krásy jednoho z nejkrásnějších regionů Francie – Provence.

Po stopách historie

První zastávkou bylo město Orange, kde jsme navštívili římské divadlo z 1. století, které se nachází v centru města a považuje se za nejlépe zachované na světě. Hned poté jsme přejeli k Pont du Gard. Jedná se o akvadukt, který byl postaven za dob starověkého Říma.  Je vysoký 49 metrů a dlouhý 275 metrů. Jelikož bylo nádherné počasí, nikdo z nás neváhal ochladit si alespoň nohy v průzračné vodě řeky Gard. Pro svou mimořádnou hodnotu byl akvadukt v roce 1985 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO, stejně tak město Orange v roce 1981. Posledním cílem prvního dne byl Avignon, kde jsme strávili první noc. V Avignonu jsme si prohlédli Papežský palác, na vlastní oči viděli slavný most Pont Saint-Bénezet, známý též jako Avignonský most, který je zajímavý tím, že po poničení povodněmi jsou z něj zachovány jen poslední čtyři oblouky a zbytky mostu slouží jako turistická atrakce. Největší radost všichni měli z velkého množství krásných obchůdků, kde většina nakoupila první suvenýry.

Země umělců

Druhý den byl opět nabitý lákavými místy. Nejdříve jsme zastavili v jedné z nejkrásnějších starobylých vesniček – Les Baux-de-Provence. Hrad a městečko stojí na skále v pohoří Les Alpilles (Malé Alpy), hrad je částečně do skály vytesán. Jedná se o jedno z nejkouzelnějších míst Francie, bránou vejdete do úzkých uliček, plných obchůdků a kaváren, jdete stále výš a výš, až se ocitnete v areálu hradu. Vystoupat se dá až na vrchol hradu, odkud je neuvěřitelný výhled nejen na celý hrad, ale i daleko do překrásné krajiny. Dále jsme zastavili v Arles, kde jsme si prohlédli celé město, kterému dominuje římský amfiteátr s kapacitou více než 20 000 diváků. Není jen historickou památkou, ale neustále se používá. Dvakrát ročně se v něm koná La Feria – provensálská korida. Arles a jeho okolí je spojeno se jmény mnoha básníků a skladatelů (Mistral, Daudet, Gounod, Bizet) a především malíře Vincenta van Gogha, který zde strávil poslední dva roky života a namaloval tu přes 300 obrazů. Na závěr tohoto dne jsme si nechali město Marseille. Marseille je třetím největším městem Francie a tomu také odpovídá rušná atmosféra. My jsme zvolili pohled z lodi, jíž jsme se vydali na okružní výlet kolem slavné pevnosti If, kterou svým románem Hrabě Monte Christo proslavil Alexandr Dumas starší.

S vůní luxusu

Třetí den byl ve znamení luxusu, na programu totiž byla návštěva parfumerie Molinard v Grasse a prohlídka dvou proslulých mondénních měst: Nice a Cannes. V parfumerii se studenti dozvěděli vše o výrobě luxusních mýdel a parfémů a většina si nějaký ten voňavý dárek odvezla. V Nice jsme si prohlédli část města a fanoušci série o Jamesi Bondovi na vlastní oči viděli slavný hotel Negresco, v němž se několik sekvencí natáčelo. Ovšem největší nadšení přineslo pár hodin strávených na pláži a koupání ve Středozemním moři. Osvěženi a vysluněni jsme se přesunuli do Cannes, kde byl největším lákadlem chodník slávy s otisky dlaní známých umělců.

Auta, jachty a moře

Poslední den před návratem domů jsme strávili v Monaku. Monacké knížectví je stát ležící na pobřeží francouzské riviéry. Je to druhý nejmenší stát na světě a současně země s druhou největší hustotou osídlení. Symbolem této malé země jsou rychlá auta, honosné jachty a luxusní módní butiky. Monako je známé závody Formule 1 a Rallye Monte Carlo. Turisty nejoblíbenější částí Monaka je Monte Carlo, jehož dominantou je slavné kasino. Zde hlavně chlapci ocenili vysokou koncentraci luxusních aut. Pro milovníky přírody pak byla hlavním zážitkem návštěva slavného oceánografického muzea, kde si prohlédli nejen historickou expozici, ale hlavně nádherná akvária, plná ryb a dalších vodních živočichů. Před odjezdem byl ještě čas na nákup posledních dárků a mohli jsme vyrazit na cestu. V sobotu dopoledne pak přijela do Příbrami skupina spokojených studentů i učitelů, kteří se jednoznačně shodli na tom, že se zájezd mimořádně vydařil. Už teď se těšíme na příště!