Střípky z gymnázia

Do Příbrami míří 9 školních televizí z celé republiky. Známe jejich jména

,

(tz, vb) Jak se dělá televize aneb Setkání školních televizí se na příbramském gymnáziu uskuteční v pátek 19. a sobotu 20. října. Zamíří sem dohromady 9 školních televizí ze všech koutů České republiky – a my známe jejich jména.

„Vyhledat kontakty na školní televize nebylo tak těžké, jak by se mohlo zdát, protože aktivně zveřejňují své reportáže na YouTube, Diginávsi ČT i na stránkách školy,“ říká Barbora Blahnová. „Některé dokonce spravují své vlastní webové stránky, kde informují o své činnosti.“

Organizátorem projektu je GymTV, školní televize Gymnázia Příbram. Ta vysílá pravidelné měsíční zpravodajství už od roku 2005, jehož cílem je poskytovat kvalitní a objektivní zpravodajství o dění ve škole. Televize spravuje svůj zpravodajský portál gymtv.pb.cz, kde slovem i obrazem informuje o nejnovějších událostech. GymTV úzce spolupracuje se regionálním portálem pribram.cz a přispívá do projektu České televize Digináves.

A které televize přislíbily účast? Tady je jejich (abecedně seřazený) seznam včetně krátké charakteristiky:

Z Litomyšle přijede Dvojka 2 TV, kterou tvoří štáb žáků základní školy a natáčí aktuality a akce, které se konají ve škole nebo které škola organizuje. Vysílání je tvořeno Školními televizními novinami a Diskuzí s osobností školy. Dále také vysílá zábavnou vědomostní soutěž Žádný učený z nebe nespadl.

HeyTV je dětská školní televize, která funguje v základní školy Akademika Heyrovského v Chomutově.

Chomutovskou Omegu tvoří žáci, kteří se pravidelně setkávají v hodinách zájmového útvaru „Televizní technika“, kde se kromě práce s kamerovou technikou učí i základům audiovizuální řeči. Nejčastěji v produkci televize Omega vznikají reportáže ze školy a okolí či záznamy školních akcí. Rovněž se televizní štáb věnuje krátkometrážním animovaným či hraným filmům.

Redaktoři televize ŠKIT GB neustále sledují dění v broumovském výběžku. Redakce prý při dobré konstelaci hvězd čítá dva členy.

Školní televize ZŠ TGM Borohrádek připravuje už třetím rokem především reportáže, které přibližují život školy i města. Redakční tým také vytvořil dokumenty o škole a městě Borohrádku, účastnil se soutěže Zaostřeno na toleranci či mezinárodního projektu Crossing Borders Via Videos, ve kterém obsadil první a druhé místo.

Televize Kolín funguje už od roku 2001 a v roce 2006 stála u zrodu projektu České televize Digináves. Svým regionálním zpravodajstvím informuje o městě Kolín a jeho okolí.

Televize T. G. M. ze Zlína vznikla teprve před rokem. Mezi pravidelné rubriky této televize patří Školní šepoty, mapující dění na gymnáziu, dále pak reportáže o sportovcích školy, mapování aktuálního dění a různé další rozhovory se žáky i učiteli.

Programovou náplň příbramské TV GSHPB tvoří už čtyři roky především dění ve škole a jejím okolí, popřípadě reportáže z různých zahraničních výjezdů, exkurzí, nebo besed se zajímavými hosty. Vysílání probíhá prostřednictvím internetového serveru YouTube a převážnou většinu diváků tvoří studenti gymnázia, jejich rodiče, kamarádi a známí.

TVs5 z Ústí nad Labem byla založena v roce 2006 a zaměřovala se na studentskou tvorbu a experimentování s videem v rámci gymnázia. Po technické pauze by zakladatelé rádi s novým týmem tvůrců a v návaznosti na obsah výuky informatiky na její tradici navázali.