Střípky z gymnázia

Daleko od civilizace

,

V pondělí 18. června se vydaly třídy 2.A a 2.C na poznávací výlet. Rozhodly se prozkoumat Zbiroh a jeho okolí, které se nachází v CHKO Křivoklátsko. Ubytovali se v táborové základně SVČ Domeček Hořovice. Tento tábor se nachází nedaleko malé vesničky jménem Lhotka. Kolem základny nebylo stopy po civilizaci, proto zde bylo také obtížné najít signál. Někteří museli vyšplhat na kopec, jiní zase odběhnout za potok. Někteří nešťastníci nechytli signál vůbec nikde, takže své telefonní miláčky mohli nechat doma. Pro některé to byl odpočinek a útěk od reality.
Kolem půl deváté se studenti sešli na vlakovém nádraží v Příbrami vybaveni řízky a svačinkami od svých maminek. Na zádech je tížila krosna a v ruce spacák. V 9:01 se vlakem přemístili do Zdic, kde čekali na autobus, který je přesunul do Kařezu. Po vystoupení z autobusu museli zdolat pár kilometrů a sestoupit do tábora, kde na ně za odměnu čekala gulášová polévka. Poté, co se nakrmení studenti zabydleli ve svých chatkách, někteří nedobrovolně na vlastní kůži okusili teplotu Zbirožského potoka. Večer si studenti u táboráku zazpívali písně s kytarovým doprovodem.
Jakmile v úterý ráno otevřeli spáči své oči, čekalo je za oknem nemilé překvapení. Nad základnou se objevil mrak a déšť. Celé dopoledne tedy museli strávit ve svých chatkách. Zábavu si ovšem našli, a to ve společenských hrách, jako byly např. Aktivity nebo Česko, při kterém si leckdy lámali hlavu i profesoři. Odpoledne se na ně naštěstí opět začalo usmívat sluníčko, tak se mohli nadšenci geocachingu vydat po stopách cachek, které byly ukryté blízko Ostrovce. Ty, které tuto hru na pomezí sportu a turistiky neznali, zasvětila paní profesorka Pavelková, která je seznámila i s používáním GPS navigace, která byla jejich velkou pomůckou. K večeři si hladoví geocacheři opekli špekáčky.
Ve středu bylo horko už od odpoledne a každý krásného počasí využil po svém. Někteří chytali bronz, jiní se věnovali volejbalu a jiným sportům nebo jen tak lenošili. Odpoledne je totiž čekala procházka do Ostrovce ke kapli sv. Vojtěcha. Tam se procházka rozdělila na dva okruhy. Ti línější šli zpět do tábora, zato ti hladovější se vydali do vesničky Terešov, kde se v místním a široko daleko jediném obchůdku osvěžili zmrzlinou a zakoupili si sladkosti a jiné pochutiny. Večer přišla bouřka, a proto někteří strašpytlové zalezli do pelechu dříve.
Ve čtvrtek celý den probíhal velký turnaj ve volejbale. Třídy si vytvořily týmy a dokonce i profesoři v čele s paní profesorkou Očenáškovou sestavili velice silný tým. Studenti je takticky nechali i párkrát vyhrát a ve skrytu duše doufali v lepší známky. K večeři se sportovci nadlábli kuřecím plátkem s bramborami. O gastronomický zážitek se jim postaral pan profesor Kopáček s paní profesorkou Brabencovou, kteří se pohybovali v kuchyni jako ryby ve vodě. Samozřejmě i studenti přiložili ruku k dílu a střídali se v mytí nádobí.
V pátek výletníky čekala poslední snídaně a hurá domů. Dopoledne se neslo v duchu uklízení, balení a příprav k odjezdu. Celý výlet si studenti maximálně užili. Kolem půl jedné přijeli do Příbrami a plni zážitků se rozutekli k domovům.