Střípky z gymnázia

Cigarety a přes chodbu masáž srdce

,

logolink 2

V letošním roce zahájilo Gymnázium Příbram realizaci projektu Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem. V jeho rámci pořádá škola několik kroužků, které navštěvují žáci z partnrských základních škol. V rámci včerejšího odpoledne jsme navštívili první dva z nich, chemický a biologický. Pod vedením Mgr. Pavly Bímové a PaedDr. Lenky Blažkové a za asistence studentů gymnázia Ondřeje Limpoucha a Veroniky Sýkorové se tu žáci druhých stupňů základních škol seznamují s taji svých oblíbených oborů a pronikají hlouběji do látky.

logolink 2

 

Například včerejší chemické pokusy nabídly názornou ukázku toho, jak vypadají plíce člověka po jedné vykouřené cigaretě. A přestože šlo o simulaci v podobě plastové láhve a kousku vaty, byly důsledky více než patrné. Žáci si také vyzkoušeli přípravu chladicí směsi či nespalitelné nitě.

To o kus dál v pracovně biologie se sledovaly životní funkce. Žáci si měřili tep v klidovém stavu a po zátěži, naučili se také měřit krevní tlak a vyzkoušeli si srdeční masáž a dýchání z plic do plic. Na závěr si spočítali body mass index.

Kroužky, k nimž patří ještě ten fyzikální, navštěvují žáci ze ZŠ 28. října, ZŠ Březové Hory, ZŠ Bohutín a ZŠ Obecnice. Přístupný je však také dalším zájemcům z řad žáků 2. stupně příbramských a okolních základních škol. Bližší informace podá zástupce ředitelky školy RNDr. Petr Hrubý (hruby@gym.pb.cz).