Střípky z gymnázia

Čeština ve stínu autismu

,

Pochopit složitý svět autistického chlapce vyrazily třídy prima a kvarta na Velkou scéna Divadla Antonína Dvořáka Příbram v rámci hodin českého jazyka a literatury. Gymnazisté zhlédli v pátek 12. ledna dvouhodinový detektivní příběh Podivný případ se psem.

Diváci sledují příběh mladého chlapce, jehož velkým vzorem je Sherlock Holmes. Patnáctiletý Christopher by chtěl vypátrat pachatele zabitého psa, který ležel za plotem zahrady. Také by rád vyřešil úplně jiný problém – manželskou krizi svých rodičů. Jsou to velké plány, jejichž velikost nabírá ještě větších rozměrů, když diváci zjistí, že hlavní hrdina Christopher trpí poruchou autistického spektra.

Divadelní hra má svoji stejnojmennou knižní předlohu. Jejím autorem je britský spisovatel Mark Haddon. Příbramský herecký soubor připravil detektivní příběh pod vedením režiséra Petra Hrušky. Ten obsadil do hlavní role autistického chlapce herce Kryštofa Grygara. Podivný případ se psem měl svoji premiéru na podzim 2021. Svou derniéru má koncem letošního ledna.

foto: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram