Střípky z gymnázia

Biologové přežili zimu a našli rovnováhu

,

Po dvou letech se biologická olympiáda opět vrátila v tradičním provedení. I přes drobné organizační obtíže slavnostně vyvrcholila krajskými koly, kterých se i letos účastnili přírodovědečtí nadšenci z Gymnázia Příbram.

Tématem pro kategorie nižších ročníků bylo přežití zimy a to s ohledem hlavně na vyšší organismy. Studijní text tedy mladé biology provedl zimou od začátku až do konce – od fenologických společenstev až po jednotlivé buňky a procesy v nich.

Vyšší stupeň se zaměřil na rovnováhu – a to ve všech možných smyslech. Především šlo o tzv. bílou biologii, což je zažitý název pro mikrobiologii a buněčnou biologii. Právě v těchto kategoriích (A,B) se úplně vynechává okresní kolo a studenti, kteří postoupí z kola školního, jdou rovnou do kraje.

Mezistupněm pro úspěšné Céčkaře a Déčkaře postupující ze školního kola byl tradiční vstupní úkol. V rámci něj determinovali dřeviny podle jejich pupenů. Okresním kolem nakonec prošli čtyři gymnazisté – Jakub Vojáček (sekunda), Bonifác Smíšek (kvarta), Diana Smíšková (tercie) a Kateřina Fialová (kvarta).

Dlouhý měsíc pak čekali na krajské kolo, které mezi tím už měly za sebou kategorie vyšší – A a B. Zde se nejlépe umístil Jiří Hrubant (septima) na 4. místě s celkovým počtem bodů 77,5.

Nakonec se kraje dočkali i mladší studenti. V Mělníku se potýkali s praxí, poznávačkou a teoretickým testem. Kateřina Fialová vybojovala 2. místo se stejným počtem bodů, jako první umístěný. Bonifác Smíšek byl šestý a Diana Smíšková se umístila devátá.

Týden na to se k soutoku Labe a Vltavy podíval i Jakub Vojáček, který zde skončil devatenáctý.

Všechny úspěšné čeká odměna za jejich snahu – letní odborné soustředění Běstvinka a Běstvina, které proběhne v létě.