Střípky z gymnázia

Biologové bodovali

,

Teoretická část školního kola biologické olympiády v kategoriích A a B proběhla na Gymnáziu Příbram v pondělí 2. února. V kategoriích C a D pak o dva dny později, tedy ve středu 4. února. Tématem letošního ročníku je Země živitelka aneb Příroda ve službách člověka. Toto téma zahrnuje například domestikaci rostlin a živočichů, využití mikroorganismů, geneticky modifikované organismy, a dokonce i části biomedicíny. Složkou teoretické části je také poznávačka živočichů a rostlin.

Ve čtvrtek pátého 5. února se konala pro kategorie vyššího gymnázia část praktická. Pro studenty kategorie A byla připravena titrace láku na okurky a NaOH. Studenti kategorie B dělali různé indikátory pomocí červené řepy, cibule či červeného zelí, zkoušeli kyselosti roztoků a pomocí kvasnic nafoukli balónek.

První místo v kategorii C obsadila Ema Albrechtová, druhé Kristina Váchová  a třetí Michal Dvořák (všichni kvarta). V kategorii D se na prvním stupni umístila Tereza Humlová, druhé místo obsadila Lenka Krátká a třetí Sára Sovičková (všechny sekunda). V kategorii A si z minulého roku první místo obhájil Adam Závodský (septima), druhé místo patří Alině Guryevové (oktáva) a na třetí příčce se umístila Lucie Medalová (oktáva). V kategorii B první místo obsadil Matěj Machuta (sexta), druhé místo Yulia Guryeva (1.B) a třetí místo Petr Moutelík (2.C).

Studenti na prvních dvou místech postupují do krajského kola a tam jim přejeme mnoho štěstí.