Střípky z gymnázia

Za půl roku do finále

,

Je tomu sotva půl roku co na gymnáziu proběhla první schůzka debatního klubu. Za krátkou dobu se ale příbramští debatéři pod skvělým vedením bývalé studentky Anny Čámské urazili opravdu dlouhou cestu. Během roku pilovali svoje schopnosti v  řečnění, tvoření argumentů a jejich obhajobě. Nové dovednosti aktivně nasadili na mnoha turnajích během celého roku a jejich snažení vyvrcholilo, když se jako jediný nováčkovský tým kvalifikovali do finále. Tým s názvem Velký špatný ve složení Magdaléna Kolářová, Šimon Dlouhý, Tomáš Havlíček a Tomáš Mígl čelil zkušené konkurenci z celé republiky.

První debata neměla předem dané téma a všechny týmy si témata vylosovaly až na místě. Na tým z Gymnázia Příbram čekala obhajoba zákazu sdružování se se zbraní v ruce k obraně komunity. Debata byla velice vyrovnaná, ale nakonec se příbramští gymnazisté museli smířit s těsnou porážkou.

Na druhou debatu se všichni mohli připravit předem a navíc se debatovalo na stejné téma jako minulé pololetí. Teze zněla: Vývoj jaderných zbraní přinesl více škody než užitku. Na gymnazisty čekal jejich nejtěžší soupeř, celkový vítěz letošního ročníku, tým Susehell z Open Gate. Proti tak tvrdé konkurenci se  studentům z Příbrami nepodařilo obstát, ale rozhodně vítězství neodevzdali snadno. Opět byla velmi vyrovnaná  a někteří přítomní dokonce tuto debatu označili za nejlepší za celý ročník.

Rozvinuté země by měly zakázat dovoz zboží, při jehož výrobě nejsou dodržována práva pracujících. Tato ekonomicko-etická teze byl předmětem poslední debaty před postupem do finálového kola. I teď šlo o tezi, na kterou byli soutěžící připraveni dlouho před turnajem a tým Velký špatný se připravil opravdu dobře, protože se mu podařilo rozhodným způsobem vyhrát. Ani to ale nestačilo, aby gymnazisté prorazili do úplného finále. I tak ale mohli odjet spokojeni s děleným sedmým místem a v celkové soutěži se umístili dvanáctí.

Po této na nováčky velice úspěšné sezóně zůstává jen otázkou, jakých úspěchů dosáhnou příbramští debatéři v té další.