Střípky z gymnázia

Výmluvně, Na vodítku a Na ostro

,

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové hostilo první turnaj XXV. ročníku středoškolské debatní ligy. Sjely se tam týmy z celé republiky, aby se střetly v 5 kolech debaty a prokázaly své argumentační dovednosti. Dorazily i dva týmy z Příbrami, a to družstvo Voldy na vodítku ve složení Lukáš Jirásek, Tereza Flossmannová a Matylda Hofschnaidrová a tým Na ostro tvořený Magdalénou Kolářovou, Stanislavem Kamenickým a posilou z pražského Gymnázia Duhovka Riikkou Hajmán.

První den byly na řadě debaty na připravená témata. U těchto debat soutěžící věděli dopředu, co je čeká, a tak si mohli dohledat vhodná data, statistiky a příklady. Měli bychom zavést 100% dědickou daň, tak zněla první teze dne. Týmy čekaly na toto téma dvě debaty, jednou zastávali tento názor, podruhé byly proti němu. Voldy na vodítku byli zde úspěšnější, týmu se podařilo jak uhájit svoji vlastní argumentaci pro toto opatření v první debatě, tak rozbít argumentaci protivníků v debatě druhé. V ničení protivníků obstáli i Na Ostro, nedovedli ale obhájit svoji argumentační linii, i když jen těsně. Druhé kolo debat se neslo v duchu teze Pozitivní diskriminace je vhodným řešením problémů menšin. Tentokrát se skóre otočilo a Na ostro získali dvě výhry a Voldy na vodítku jednu.

Na druhý den zbývala už poslední, nepřipravená debata. Jediné, na co se debatéři mohli spolehnout zde, byla schopnost rychle myslet a improvizovat. Umělcům by neměly být vystavovány státní pohřby, bylo tvrzení, které úspěšně vyvrátili Na ostro. Voldy na vodítku zase nesouhlasili s tím, že Známkování ve škole přináší více problémů než užitku, zvítězit se jim ale nepodařilo.

Tým Na ostro si tak se 4 výhrami vydobyl 3. místo celkově. Voldy na vodítku pak se 3 výhrami na účtě skončili 10. Příbramský debatní klub si hned ze začátku sezóny připsal velký úspěch a má silný start na další turnaje.