Střípky z gymnázia

Únorový Lachendorf – příběh, který se začal psát už na podzim

,

400 kilometrů vzdušnou čarou od sebe dělí Gymnázium Příbram a partnerskou školu v německém Lachendorfu. Studenti z tamějšího gymnázia pobývali v Příbrami v týdnu od 13. do 17. února. To díky Česko-německému fondu budoucnosti, který financuje a zároveň se snaží zlepšovat a narovnávat vztahy mezi těmito zeměmi. Studenti se tento týden neviděli poprvé. Do česko-německých dvojic, ve kterých po celý týden pracovali, se rozdělili už na podzim. To zase čeští studenti navštívili Lachendorf.

„Téma letošního projektu je Korona a co dál? Snažíme se ohlédnout zpátky za pandemií a uvědomit si, co nám pandemie vzala, případně hledat, co nám dala, a navázat na pandemii v tom dobrém,“ přibližuje letošní téma Václava Reismüllerová, která organizuje projekt ještě ve spolupráci s paní učitelkou Pavlou Karasovou. 

V úterý 13. února studenti zavítali do hrnčířské dílny. V příbramské Točírně na ně čekal první skupinový úkol. Dnes musíme vytvořit mozaiku na téma koronavirus. Myslím, že by se měla vytvořit čtyři roční období. Určitě to bude hezké.“ popisuje práci gymnazistů Silke Kubertin, jedna z vedoucích německé skupiny. Kostky hlíny, které gymnazisté vyrobili, se nechají později vypálit. Pak se nabarví a poskládají do výsledné mozaiky.

Ve středu němečtí gymnazisté navštívili matku měst. V Praze u Národního divadla v Goethe-Institutu na ně čekaly aktivity, které měly dva cíle – ještě více se navzájem poznat a zároveň si zlepšit jazykové i komunikační schopnosti. Studenti se v jedné z her ptali svých zahraničních kolegů na distanční výuku. Měli tipy na otázky, například jestli si online výuku užívali, jestli do online výuky chodili v pyžamu nebo jestli v době pandemie přibrali. Gymnazisté o sobě prozradili svým zahraničním protějškům i tajnosti z distanční výuky, o kterých by neměli slyšet učitelé. „S některými mými přáteli jsme často neplnili úkoly a říkali jsme, že jsou technické problémy, například že nefunguje internet. Nebo jsme prostě online setkání jen prospali,“ říká o sobě německá studentka Clarissa Wellnitz. A pak už přišla na řadu praktická část. V česko-německých skupinkách se studenti vydali do centra Prahy. Němci měli možnost podívat se i na Karlův most. 

Kromě procházky městem na studenty čekala i procházka přírodou. Součástí čtvrteční patnáctikilometrové túry po okolí Zduchovic byla i vyhlídka na fotogenickou Solenickou podkovu nebo návštěva významného poutního místa – Makové hory.

A svůj týden gymnazisté zakončili šitím tašek. Článek o podzimním pobytu si můžete přečíst zde.

Foto: Kateřina Cvrková (2.B), Ignác Mosler (kvinta)

Projekt je realizován za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.