Střípky z gymnázia

Týden vědy s Comeniem

,

Studenti a učitelé projektu Comenius pokračují v práci na projektu i v měsíci listopadu.

Dne 1.11.2010 vyrazila celá skupina minibusem na návštěvu dvou známých míst spojených se jménem slavného českého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka.

Po více než hodinové cestě stáli již všichni účastníci před jeho  rodným domem v Plánici u Klatov. Prohlídka začala zhlédnutím životopisného dokumentu. Poté si studenti a učitelé prohlédli expozici o práci a životních osudech F. Křižíka. Všechny překvapilo, že se dožil věku 94 let, což je vzhledem k podmínkám, ve kterých žil, věk skutečně úctyhodný. Maturitní zkouška v Klatovech byla pro něho kvůli finanční situaci rodiny nedostupná. Velmi tvrdý oříšek představovalo pro studenta F. Křižíka i studium německého jazyka. Největším zážitkem pro všechny přítomné bylo rozsvícení obloukové lampy pomocí dynama a rozvodné desky.

Druhým navštíveným místem se stala Křižíkova elektrárna v Písku. Zde si studenti prohlédli model obloukové lampy, seznámili se s prací Francisovy turbíny a prošli se prostory nad náhonem turbíny. Na vlastní oči se mohli obdivovat tzv. lokomobilu, který se používal k výrobě elektřiny a osvětlování měst. Po důkladné prohlídce všech exponátů se studenti shodli na tom, že tato akce přispěla k rozšíření jejich znalostí o technické minulosti našeho národa.

Join the discussion