Střípky z gymnázia

Týden s Erasmem ve Frísku

,

Ve dnech 7. 4. až 15. 4. se 11 studentů Gymnázia Příbram (Jaroslav Langer, Lucie Trčková, Hana Kolářová, Zdeněk Bíza,Tomáš Brettl – 3.A, David Burda – kvinta, Adéla Pacovská – 1.A, Tereza Sladovníková – 1.C , Daniela Čižmariková – 3.B,Taťána Doležalová, Kristina Karasová – sexta) s Mgr. Hanou Štufkovou a s Mgr. Lenkou Pavelkovou zúčastnili mezinárodní konference projektu Erasmus + v německém Aurichu. Zde se sešlo 6 mezinárodních škol: příbramské gymnázium, gymnázium z Aurichu, škola z norského Vollenu, italského Carcare a dvě školy z polských měst Kepna a Wroclawi, aby představily své projekty, na kterých pracovaly v tomto roce, a užily si také spoustu zábavy. V letošním roce se příbramská skupina zabývala tématem dopravy a přeměny industriálních zón.

Z Příbrami skupina zamířila do Brém, kde se věnovala prohlídce tohoto krásného historického města a také navštívila muzeum Deutsches Auswandererhaus (Německé migrační muzeum) v Bremerhavenu. Po obdržení pasu na jméno osoby, která vycestovala na přelomu 19. a 20.století lodí z přístavu, s ní mohli prožít celou cestu za oceán a v závěru si vyhledat, jak pokračoval její život. Navečer z Bremerhavenu odjeli do Aurichu.

Sobota 9. 4. byla věnována oficiálnímu zahájení setkání s mezinárodními školami. Po zahájení účastníci v mezinárodních skupinách absolvovali prohlídku gymnázia formou hry. Při večerním programu němečtí studenti všechny naučili svůj připravený tanec. Další večery postupně každá země učila svůj připravený tanec.

Neděle byla věnována představení projektů jednotlivých škol. Odpoledne pak mezinárodní skupiny vymýšlely ekologické náměty pro realizaci filmu, který měl být v rámci pobytu v Aurichu natočen.

V pondělí byla na programu návštěva centra EEZ (Centre for Energy, Education and Experience). Tady studenti hráli různé hry zaměřené na energie. Pak byla na řadě exkurze ve společnosti Enercon, která vyrábí větrné turbíny. Večer si všichni zahráli improvizované divadlo, ve kterém pracovali s různými emocemi.

V úterý prezentovali účastníci své projekty ještě jednou, tentokrát studentům německého gymnázia. Studenti devátého ročníku dostali za úkol zjistit informace o projektové práci a vyhodnotit, která země jim poskytla nejvíce informací. Odpoledne se začal natáčet připravovaný film s názvem „Together we can make it – Společně to dokážeme“.

Ve středu všichni zamířili do Klimahausu v Bremerhavenu. Zde si mohli vyzkoušet, jaké jsou klimatické změny v různých zemích světa.

Ve čtvrtek pak byla na programu plavba na ostrov Norderney, kde si všichni užili brouzdání po pláži, užívali si krásnou přírodu a poslední zbytky utíkajícího času celého pobytu. Večer měl premiéru společný film, vytvořený mezinárodními skupinami na půdě gymnázia Ulriciana a poté už začala závěrečná párty.

V pátek nastal smutný čas loučení se studenty a s pohostinným Aurichem.