Střípky z gymnázia

Studenti prožili týden v Paříži

,

V pondělí 8.6.2009 v podvečer vyrazila skupina studentů z prvních a druhých ročníků Gymnázia Příbram pod vedením paní profesorky Věry Říhové na poznávací zájezd do Paříže.

Do francouzského hlavního města jsme dorazili v úterý časně ráno a ihned začali s prohlídkou slavné katedrály Notre-Dame, místa korunovace císaře Napoleona I. Dále jsme absolvovali prohlídku v Mussée d’orsay, muzeu předělaném z bývalého nádraží. Následnou procházkou po městě jsme zavítali také například do katedrály La Sainte Chapelle či do Palais Royale – sídla kardinála Richelieu, známého z románu Tři muškerýři. Po náročném dni jsme se vydali autobusem do hotelu Formule 1 na přespání a nabrání sil do dalšího dne.

Ve středu ráno jsme zavítali do Parku miniatur, v němž se nacházejí zmenšeniny významných francouzských staveb. Dále jsme absolvovali prohlídku ve slavném zámku Versailles, sídle krále Slunce, Ludvíka XIV. V pošmurném počasí jsme popojeli o kus dál na návštěvu moderní obchodní čtvrti La Défense a těšili se na vrchol dne – Eiffelovku. Nikdo z nás však netušil, jaké zážitky budeme z cesty na známou věž mít. Celou cestu nahoru nám totiž pršelo a foukal silný vítr, tudíž se výstup proměnil spíše ve snahu zachránit alespoň část našeho oblečení suchou. Ve většině případů byla však snaha marná… Po zhruba šesti stovkách schodů jsme byli již na pokraji sil, a tak jsme na úplný vrchol dojeli výtahem. I přes neustávající špatné počasí jsme si vychutnali výhled na Paříž z jedné z nejznámějších staveb světa.

Následující den nás čekala prohlídka obrovského muzea Louvre, v němž se nachází kromě stovek nejrůznějších obrazů, soch a jiných exponátů z různých zemí i období také nejznámější obraz všech dob – Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Odpoledne jsme si prohlédli Invalidovnu (Les Invalides), ve které je umístěna hrobka Napoleona I. a jeho syna Orlíka. Následoval Pantheón, v němž jsou uloženy hrobky mnoha slavných osobností, například spisovatelů Viktora Huga a Alexandra Dumase či vynálezce slepeckého písma Louise Braila.

Uteklo to jako voda a nás čekal poslední pařížský den. Ten jsme strávili ve čtvrti Montmarte, kde jsme navštívili katedrálu Sacre Coeur, náměstí Place du Tertre a viděli také známý kabaret Moulin Rouge, na jehož jevišti se zrodil kankán. Neúprosně se blížil večer a s ním i odjezd do České republiky. Plni zážitků a dojmů jsme dorazili v sobotu v půl desáté ráno do Příbrami.