Střípky z gymnázia

Studenti pozorovali zvěř

,

Výuka v praxi – z té si studenti vždy nejvíce zapamatují. Pamětliva tohoto léty prověřeného faktu, vyrazila skupina pedagogů pod vedením bioložek paní profesorky Vrátné a paní profesorky Bímové spolu se třídami sekundou, sextou 2.A, 2.B a 2.C do plzeňské zoologické zahrady. Důvod je jednoduchý – právě v těchto třídách se totiž probírají zvířata. A tématem konce školního roku bývá tradičně etologie, čili nauka o chování zvířat. A jak ji lépe poznat, než vlastním pozorováním, ideálně s výkladem odborníka?

Původním cílem exkurze měla být sice zoo v Praze, ale ta byla vyplavena velkou vodou, proto ve středu 19. června autobusy nezamířily směr hlavní město, ale vydaly se na dlouhou cestu po okresních silnicích. Tu ještě ztěžovalo nesmírné horko, proto byli všichni rádi, když dorazili k zoologické zahradě.

Pak už se studenti rozdělili do tří skupin, z nichž všechny dostaly svého průvodce, který jim ukázal část zoo a podal jim výklad, zejména o již zmiňované etologii. Poté dostali studenti rozchod, aby si mohli zoo prohlédnout po své vlastní ose. Každý si vybral to, co ho zajímá. Naštěstí bylo času dostatek a plzeňská zoologická zahrada není tak velká jako pražská, takže kdo chtěl, stihl ji projít celou a ještě si dát svačinu u některého z kiosků.

Úmorné vedro, které trápilo studenty, nebylo příjemné ani zvířatům, proto se nedalo očekávat, že by vyvíjela přehnanou aktivitu – zejména šelmy zaujaly strategická místa ve stínu, zatímco například hroši se před pálícími paprsky schovali do vody. Studenti takovou možnost neměli, proto se chladili ledovou tříští. Nicméně jiným obyvatelům zoo vedro zřejmě nijak nevadilo. Například lemuři kata, obyvatelé afrického ostrova Madagaskaru, jsou zřejmě na horko natolik zvyklí, že jim nikterak nevadilo předvádět se před návštěvníky, a vzhledem k tomu, že měli volný výběh, chvílemi to vypadalo, že si je někdo odnese v batohu domů. Zvědaví lemuři nebyli jediní, kdo si užíval dne. Například medvědi vyřešili chlazení po svém – není zřejmě lepší zábava, než se snažit ucpat trysku v bazénku vlastním tělem.

Kolem jedné hodiny odpolední studenti zoo opustili. Ne snad, že by je přestalo bavit pozorování zvířat, ale cesta domů byla daleká.