Střípky z gymnázia

Studenti jeli do pivovaru především kvůli… chemii

,

Studenti 3. ročníků a septimy vyrazili ve středu 24. dubna v rámci chemie na exkurzi do plzeňského pivovaru. Pod vedením paní profesorky Hlaváčové, Vrátné, Bímové a pana profesora Kopáčka se pokusili odhalit výrobní tajemství jednoho z nejlepších piv na světě. V roce 1842 uvařil Josef Groll první várku „podkvasného piva”, tzv. spodně kvašeného ležáku. Právě kvůli tomuto novému druhu piva vznikla pivní kategorie s názvem „pils“.

Po příjezdu do plzeňského areálu se studenti rozdělili do tří skupin. Jednu skupinku tvořili studenti, kteří ještě nedosáhli dospělosti, a tudíž byli ochuzeni o část prohlídky, která zahrnovala ochutnávku piva. Další dvě byly tvořeny zletilými šťastlivci, kteří se těšili na degustaci. Nejprve se návštěvníci vydali do stáčírny, která byla slavnostně otevřena v roce 2006 a která naplní 120 000 lahví za hodinu. Zde měli velkou příležitost prohlédnout si, kde se pivo stáčí a jak celý proces probíhá. Dále se přesunuli do historické varny, kde se pivo vařilo do roku 2004 a kterou mohli porovnat s novou varnou. Zpestřením zajímavého výkladu bylo pojízdné kino. Originálně připravený film informoval o historii pivovaru, plzeňského piva a hlavně o celém procesu vyrábění piva. Poté si studenti v expozici mohli namlít chmel a ječmen nebo se podívat mikroskopem na kvasinky. Historickou zajímavostí se bezpochyby stala výstava pohárů vyrobených pro významné návštěvy Měšťanského pivovaru, jako byl císař František Josef I. nebo korunní princ Rudolf. Nejlepší a nejočekávanější částí exkurze byla návštěva ležáckých sklepů, kde studenti viděli naplněné sudy při kvašení. Závěrečnou tečkou celé prohlídka byla ochutnávka nefiltrovaného plzeňského piva.

Celá exkurze byla pro všechny velice zajímavá. Nejen milovníci piva, ale i ostatní studenti si z prohlídky mnohé odnesli. Z každého zákoutí pivovaru dýchala atmosféra, kterou tam zanechali ještě staří sládci, kteří vařili pivo pro Františka Josefa. Jsme rádi, že jsme se mohli podívat a poučit, jak se vyrábí něco tak tradičního a typického pro naši zemi, jako je právě pivo.