Jaký bude nový školní rok? Málokdy byla odpověď na otázku tak nejistá jako letos. Školní rok začíná zítra a nikdo neví, jak moc jej zkomplikuje pandemie nemoci Covid-19. Zatím vše ale začíná co možná nejvíce v zajetých kolejích. Tady je několik informací, se kterými by gymnazisté vstupující do školního roku 2020-21 měli počítat.
Pokud jde o provoz prvního zářijového dne, otevření školy je ohlášeno na sedmou hodinu ranní. Zahájení školního roku by mělo proběhnout standardním způsobem, včetně tradičního vítání nových tříd. Oběd je naplánován od 10 hodin podle rozpisu jednotlivých tříd. Původně ohlášený nácvik evakuace se konat nebude.
2. září začíná adaptační kurz. Formou aktivit ve škole a okolí se jej zúčastní 1.A, 1.B a 1.C. V letošním roce tedy bez kvinty. Ve stejném termínu a podobnou formou proběhne namísto ozdravného pobytu adaptační kurz primy. Na středu a čtvrtek je také naplánováno tradiční fotografování tříd.
Pokud jde o další akce, mělo by se jich konat minimum. V prvním pololetí budou maximálně omezeny veškeré výjezdy, stejně jako soutěže a olympiády. S tradičními akcemi předjarního období, jako jsou lyžařské kurzy či maturitní plesy, se počítá, ale o jejich konání rozhodne aktuální situace.
Náplní hodin v začátku školního roku má být dle doporučení ministerstva školství, České školní inspekce i vedení školy opakování látky probrané během distanční výuky se zaměřením na zjištění a doplnění mezer, nikoliv na prověření znalostí formou testů.
Z opatření přímo souvisejících s rizikem nákazy nemocí Covid-19 je třeba zmínit časté větrání, všudypřítomné dezinfekce či režim v jídelně. Tam by se mělo sejít vždy maximálně pět tříd. Provoz jídelny tak bude začínat už v 11:30. V rozvrhu mají některé třídy kvůli rozvolnění režimu vyučování úterní 8. či páteční 7. hodinu. Pro případ podezření na nákazu je ve škole připravena oddělená místnost (depozitář dramatické výchovy v budově jídelny), kam bude případný student s příznaky odveden, než bude moct opustit školu.
Na závěr ještě k avizovaným změnám ve složení pedagogického sboru. Ten posílí celkem čtyři učitelé: PhDr. Pavla Trantinová (DEJ-ZSV, kabinet ZSV), která přichází z Hornického muzea, kde se věnovala vzdělávacím aktivitám; Mgr. Kristýna Halaburdová (BIO-TEV, kabinet TEV/CHE I.), další z řady učitelů, kteří sami zdejší gymnázium vystudovali; Mgr. et Mgr. Jan Charvát, Ph.D. (VYV-IVT, kabinet FYZ), rovněž absolvent gymnázia, který působil na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně; Mgr. Filip Souček (TEV, kabinet TEV), který dosud působil na gymnáziu v Praze. Sbor po dobu nepřítomnosti Mgr. Hany Sedláčkové dočasně doplní také Mgr. Bedřich Roth.