Střípky z gymnázia

Robosoutěž pro ZŠ: 5. a 13. místo

,

V pátek 26. dubna se konalo druhé kolo Robosoutěže pro základní školy v Praze na ČVUT. Gymnázium Příbram se pravidelně účastní a letos jej reprezentovaly dva týmy.  Mindbreak 1 složený ze studentů kvarty Jiřího Hrubanta, Jana Krejsy, Matěje Fialy a Mindbreak 2 složený ze studentů sekundy a tercie Matěje Macha, Petra Květoně a Richarda Agulára.

Příprava probíhala ve třech fázích. Nejdříve bylo navrženo jak úlohu řešit. V druhé fázi byla navržena konstrukce robota a v poslední třetí fázi byl řešen program samotného robota. Jak se ukázalo, konstrukci bylo potřeba průběžně upravovat tak, aby robot byl schopen správně pracovat.

Samotná soutěž probíhala tak, že jednotlivé týmy měly možnost doladit své roboty na místě. Poté začala kvalifikace, kde bylo nutné získat pro přímý postup minimálně 12 bodů.

Při se umístění na 1. až 8. místě máte zajištěný přímý postup do vyřazovacího pavouka. Pokud ale skončíte na 9. až 24. místě, bojujete o postup. Vítěz postupuje a poražený v soutěži končí. V případě prohry v dalším kole ve vyřazovacím pavoukovi nekončíte, ale propadáte se do nižšího pavouka, kterému se říká „pavouk poražených“. Ale i z něj ještě máte možnost se postoupit do boje o celkové vítězství. Ve finále se pak utkají vítězové obou pavouků.

Při kvalifikaci oba týmy celkově získaly více než potřebných 12 bodů. Mindbreak 1 získal celkem 36 bodů a Mindbreak 2 získal celkem 22 bodů, ale zároveň oba týmy skončily v kvalifikaci pod osmým místem. Z osmého a vyššího místa byl přímý postup do vyřazovacího pavouka. S každým kolem se dařilo dolaďovat roboty a jejich bodový zisk se zlepšoval.

Tým Mindbreak 1 byl po kvalifikaci na 9. místě společně s jiným týmem, takže se házelo kostkou o to, kdo bude devátý a kdo desátý. Tento hod vyhrál tým Mindbreak 1 s šesti puntíky na kostce a prohrál tým HočoPočo s jedním puntíkem na kostce. Bohužel v jízdě o postup barevné čidlo detekovalo šmouhy na stole, robot přestal správně pracovat a tak tým Mindbreak 1 byl nešťastně vyřazen (protest nebyl uznán).

Tým Mindbreak 2 si vedl o něco lépe. Po pěti dalších soubojích ve vyřazovacím pavoukovi skončil na celkovém 5. místě. A tým Mindbreak 1 po smolném vyřazení na 13. místě.

Pokud vás zajímají další informace o soutěži, tak navštivte stránky soutěže.

Foto: Mgr. Václav Beneš