Střípky z gymnázia

První krok v letošním školním roce

,

Biblické písně a Te Deum. Za těmito díly Antonína Dvořáka se ve čtvrtek 5. října v rámci projektu Čtyři kroky do Nového Světa vydala padesátka příbramských gymnazistů. Vyrazili do pražského Rudolfina v doprovodu učitelek Blanky Svobodové a Miloslavy Šmolíkové.

Studenti si už tradičně vyslechli koncert České studentské filharmonie pod taktovkou dirigenta Marka Ivanoviće. Samozřejmě nesměl chybět ani Petr Kadlec, který diváky celým vystoupením provázel. Díky němu se všichni mohli dozvědět více zajímavostí o Antonínu Dvořákovi a zároveň se i pobavit.

Obě skladby byly Antonínem Dvořákem složeny v 90. letech 19. století, v době, kdy působil jako ředitel konzervatoře v New Yorku. Skladba Te Deum byla složena konkrétně roku 1892 k oslavám 400. výročí objevení amerického kontinentu.

V průběhu celého koncertu několikrát vystoupili sóloví umělci sopranistka Pavla Vykopalová a basista Roman Janál.  Ty doprovodil 120členný sbor pražské konzervatoře, ekonomické a pedagogické fakulty. Když se sálem rozezněly hlasy sólistů, některé posluchače dojaly až k slzám. Každopádně všichni diváci opouštěli Rudolfinum s hlubokým uměleckým zážitkem a těší se na další ze série koncertů pod názvem Mozartovo Requiem.

Foto: ceskafilharmonie.cz