Střípky z gymnázia

Poznávání hlavního města Bavorska

,

Cílem jednodenního poznávacího zájezdu skupiny německy hovořících studentů ze tříd 3. A, 3. B, septimy, 2. A a 2. C vedené panem průvodcem Kropáčem a v doprovodu paní profesorek Ivany Maškové a Hany Kriegrové  bylo hlavní město německé spolkové země Bavorska, které leží v podhůří Alp na řece Isar a je třetím největším městem Německa – Mnichov.

Do města proslulého například automobily BMW, fotbalovým klubem FC Bayern Mnichov nebo celosvětově proslulými podzimními pivními slavnostmi Oktoberfest se jelo 1 4. června v brzkých ranních hodinách.

První zastávkou byl moderní olympijský stadion s televizní věží. Letní olympijské hry se zde konaly v roce 1972. Vystoupat na 291 m vysokou věž by obnášelo zdolání celkem asi 1250 schodů. My ale zvolili tu pohodlnější cestu a na vyhlídku vyjeli výtahem. Jasná obloha nám umožnila zhlédnout nejen celé město, ale i zasněžené vrcholky alpských hor.

Následně jsme se vydali do historického centra na obchůzku po nejrůznějších památkách. Našemu zraku neunikla například Stará a Nová radnice, rezidence rodu Wittelsbachů, náměstí Maxe Josefa s budovou Národního divadla, klášter řádu theatinů, vítězná brána nebo kašna Wittelsbachů. Především milovníci výtvarného umění si přišli na své při návštěvě Staré a Nové Pinakotéky, kde se nacházejí např. i obrazy Albrechta Dürera nebo Albrechta Altdorfera. Než došlo na rozchod a individuální prohlídku města, nahlédli jsme do kostela Panny Marie.

Před odjezdem domů jsme se shromáždili na Mariánském náměstí, kde jsme před pátou hodinou večerní zhlédli orloj na Nové radnici. Seznámili jsme se i s místní městskou hromadnou dopravou. K urychlení přesunu k autobusu jsme využili podzemní dráhu.

Další studenti už jsou natěšeni na následující čtvrtek 21. června, kdy se odjíždí na jednodenní poznávací zájezd do Drážďan.