Pivo – nápoj, který se v Česku těší velké oblibě. Jedná se o nejkonzumovanější alkoholický nápoj a mnozí ho považují za součást české kultury a tradic. Ale jak se takové pivo vůbec vaří? Jaké postupy a procesy stojí za chutí, která dělá české pivo unikátním? To se 30. března vydali zjistit studenti třetích ročníků do Plzeňského Prazdroje.
Ten byl založen v roce 1842 společnými silami plzeňských měšťanů s várečným právem. Ti tehdy uvařili první várku spodně kvašeného ležáku, který následně dobyl celý svět pod jménem, které patří k chloubám českého národa, Pilsner Urquell. Dnes je Plzeňský Prazdroj významným výrobcem a vývozcem českého piva. Značky jako Plzeň, Gambrinus a mnohé další totiž vyváží do
více než padesáti zemí po celém světě.
Studenti se během prohlídky seznámili s historií pivovaru a jedinečným postupem vaření piva, které je stejné jako za vzniku Plzeňského Prazdroje, tedy za dob sládka Josefa Grolla. Zavítali tak do historických částí, kde viděli varnu z počátku minulého století, a také do sklepů, kde se dodnes Pilsner Urquell vyrábí tradiční metodou. Také navštívili moderní, nově postavené prostory, kde mohli viděli výrobu v praxi. Podívali se tak například na novou stáčírnu, která zvládne 120 000 lahví za hodinu.